Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-12-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-12-14
Zasilacze LED - co warto o nich wiedzieć przez zakupem?
Zasilacze LED - co warto o nich wiedzieć przez zakupem?

Zaletą oświetlenia LED jest możliwość jego podłączenia do niskiego, a co za tym idzie - również i bezpiecznego napięcia. Warunkiem jest zainstalowanie przetwornicy, która w przypadku podłączenia listwy LED, będzie miała postać zasilacza. Konstrukcja tego urządzenia znacznie różni się od typowego układu transformatora, prostownika i filtra. Różnica polega tu przede wszystkim na charakterystyce doprowadzonego napięcia, które w układach LED ma przebieg impulsowy.

 

W przypadku standardowych zasilaczy, uzyskanie czystego przebiegu impulsowego nie jest możliwe. Impulsowe zasilacze LED (https://wroled.pl/zasilacze-led-12v) nie generują tak wysokiej indukcji i pojemności (L, C), dzięki czemu przebieg nadal ma charakter impulsowy. Jeśli oprócz listew LED podłączy się do nich zaawansowany sterownik, to pojawi się możliwość dowolnego sterowania pracą całego układu, to jest np. jego kolorystyką lub jasnością.

 

Od czego zależy konstrukcja zasilacza LED?

Budowa zasilacza LED zależy w głównej mierze od miejsca w którym zostanie on zainstalowany i od wymagań, jakie przed nim zostaną postawione. Ważnym kryterium jest np. zapas mocy. Oznacza to, że moc zasilacza powinna być wyższa o co najmniej 10 procent, niż moc całego układu.

To jednak nie wszystko. Instalacje oświetleniowe LED są zasilane napięciem 24 lub 12 V. Na konstrukcję i postać zasilacza wpłynie również miejsce jego instalacji. Jeśli będzie to układ pracujący na zewnątrz, będzie on musiał charakteryzować się podwyższoną odpornością na działanie wilgoci.

 

Przykłady zasilaczy dostosowanych do określonych warunków miejscowych:

1. Zasilacz do puszki - będzie się wyróżniał niewielkim rozmiarem, dzięki któremu będzie można go zamontować w puszcze o określonej średnicy (najczęściej 60 mm).

2. Zasilacz meblowy - wyróżnia się niewielkim rozmiarem i niewielką mocą. Dzięki temu można nim zasilić oświetlenie małej mocy, które zamontowane jest wewnątrz mebli.

3. Zasilacz ultrapłaski - jak sama nazwa wskazuje, jest on bardzo płaski, dzięki czemu można go ukryć wewnątrz profilu aluminiowego i - tym samym - dyskretnie zasilić nim odbiorniki LED.

4. Zasilacz wtyczkowy - posiada on wbudowaną wtyczkę, za pomocą którego można go bezpośrednio włożyć do kontaktu. Układ ten wyposażony jest również w wyjście DC, do którego można podłączyć odbiornik LED.

 

Zasilacze - 12, czy 24 V?

Osoby zainteresowane zakupem zasilacza do listew LED, często mają dylemat, czy lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie o napięciu wyjściowym 12 czy 24 V.

O ile pierwszy wariant jest najbardziej uniwersalny (i najtańszy) to w przypadku drugiego uzyskuje się taką samą jasność przy mniejszym obciążeniu zasilacza. Poza tym zasilacze generujące napięcie 24 V, mogą być stosowane nie tylko do oświetlenia listew LED, ale też innych odmian oświetlenia (np. lamp ogrodowych). Obliczenie mocy takiego układu jest bardzo proste. Chcąc uzyskać wynik w Watach, musimy pomnożyć napięcie zasilania układu i wartość pobieranego przezeń prądu. Oczywiście zależność tą możemy w dowolny sposób przekształcać!

 

Porady praktyczne odnośnie podłączenia zasilacza

Zasilacz do taśmy LED nie powinien zasilać taśmy o długości większej niż 5 metrów. Układ taki można podłączyć do zasilacza, ale tylko w ten sposób, by do każdej diody docierał prąd o tej samej wartości. Dzięki temu listwa nie przegrzewa się, a każda dioda może świecić w sposób równomierny (bez spadku napięcia). Jeśli zachodzi potrzeba zasilenia taśmy LED o większej długości, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kilku odrębnych zasilaczy. Jeśli długość listwy wynosi np. 23 metry, to dobrą praktyką będzie zastosowanie 4 odrębnych zasilaczy, z których każdy nie może zasilać odcinka dłuższego niż 5 metrów.

Uwaga! Opcjonalnie można też zastosować pojedynczy zasilacz o dużej mocy, ale najprawdopodobniej będzie on posiadał wbudowany radiator, co będzie się wiązało z emisją ciepła i koniecznością jego odprowadzenia.

W naszej ofercie znajduje się również szeroka gama zasilaczy do puszek. Charakteryzują się one hermetyczną konstrukcją (najczęściej IP 67) i niewielkim rozmiarem, dzięki czemu z łatwością zmieszczą się one w typowych puszkach o średnicy 60 mm. Za ich pomocą w dyskretny sposób podłączyć nawet długie, dekoracyjne listwy LED.

 

Podsumowanie

Wybór optymalnego zasilacza LED nie ogranicza się wyłącznie do zakupu produktu o określonej mocy. Równie istotne jest to, by jego parametry użytkowe i techniczne, pozwalały na montaż zasilacza w wybranym przez użytkownika miejscu. Wybór urządzenia o odpowiednich parametrach pracy sprawi, że zasilacze LED będą niezawodnie pracować przez bardzo długi czas.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
wroled.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także