Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-12-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-10-28
Z jakimi tworzywami świetnie poradzi sobie technologia cięcia plazmowego? Sprawdźmy!
Z jakimi tworzywami świetnie poradzi sobie technologia cięcia plazmowego? Sprawdźmy!

Każdy, kto miał kiedykolwiek, cokolwiek wspólnego z obróbką materiałów, słyszał o cięciu plazmowym. Jednak dla wielu osób nie do końca jasne jest to, w jakich przypadkach można zastosować wypalanie plazmowe. Innymi słowy, chodzi o to, jakie materiały przecina plazma.

Na czym polega cięcie plazmowe?

Aby wyjaśnić, do jakich materiałów można zastosować wycinanie plazmowe, trzeba najpierw wytłumaczyć, na czym ono polega. Zacznijmy od tego, że proces ten przeprowadza się przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu. Oferują go tylko fachowcy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie obróbki materiałów.

Maszyny, które wykonują cięcie plazmowe, oferuje Eckert. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w branży, a jej produkty cieszą się uznaniem wśród specjalistów. Na czym polega wypalanie plazmowe?

Wszystko zaczyna się od plazmy, znajdującej się w urządzeniu. Jest to materia złożona z jonów, których ładunki są sobie przeciwstawne. Właściwość ta sprawia, że plazma świetnie przewodzi prąd. Generowany przez maszynę do cięcia plazmowego, prąd powoduje zmianę stanu skupienia materii.

Najpierw zaczyna ona świecić, a później zmienia się w łuk plazmowy. Specyfika łuku sprawia, że wypala on materiał. Niemniej jednak oddziałuje tylko na te materiały, które również przewodzą prąd. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że cięcie plazmowe stosuje się przede wszystkim przy pracy z tworzywami metalowymi.

Plazma do cięcia metalu przewodzącego prąd

Choć cięcie plazmowe jest ograniczone do materiałów przewodzących prąd, nie oznacza to wcale, że stosuje się je rzadko. Otóż plazma do metalu znajduje zastosowanie bardzo często i to w różnych segmentach rynku. Wynika to z faktu, że metali przewodzących prąd jest po prostu dużo.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku każdego z nich plazma do cięcia metalu powinna zostać użyta w nieco inny sposób. O co chodzi? Rzecz w tym, iż trzeba wprowadzić odpowiednie ustawienia sprzętu. Co więcej, niezbędne jest zastosowanie właściwego gazu. W przypadku najprostszych prac stosuje się powietrze. Jednak plazma do cięcia blachy czy dowolnych innych konstrukcji metalowych wymaga zastosowania azotu, tlenu lub argonu. Ewentualnie sprawdzić się może mieszanka argonowo-wodorowa.

Do czego potrzebny jest gaz? Jego zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie szerokości łuku. Innymi słowy, po części odpowiada on za prostą linię cięcia plazmowego. Ponadto zmniejszając szerokość łuku, zwiększa się precyzja cięcia.

Precyzyjna, szybka i tania plazma do metalu

Nie bez powodu wypalanie plazmowe cieszy się obecnie dużą popularnością. Dlaczego plazma do metalu to dobre rozwiązanie? Z pewnością duże znaczenie ma wspomniana już wcześniej duża precyzja cięcia. Wycinanie plazmowe jest możliwe zarówno w przypadku dużych, jak i tych najmniejszych elementów metalowych.

Co więcej, cięcie plazmowe jest szybkie. Wbrew pozorom, nie jest też przesadnie drogie. Zarówno sam sprzęt, jak i jego eksploatacja to niewielkie wydatki w porównaniu z kosztami użytkowania innych technologii wykorzystywanych do obróbki metali.

Fakty wskazują jednoznacznie, że plazma do cięcia metalu to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o obróbkę tego typu materiałów. Zalet tego rozwiązania jest bardzo wiele. Należy jednak pamiętać, że cięcie plazmowe daje doskonałe efekty tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musi zostać przeprowadzone z użyciem jakościowego sprzętu. Po drugie natomiast, urządzenie musi zostać prawidłowo zaprogramowane.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także