Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-23
Wspólna polityka energetyczna Polski i Litwy
Wspólna polityka energetyczna Polski i Litwy
Wspólna polityka energetyczna Polski i Litwy
18 listopada odbyło się polsko-litewskie spotkanie poświęcone wspólnej polityce energetycznej. Podkreślono znaczenie wspólnego projektu nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także wspólnego interesu Europy. Projekt ten jest jedną z inicjatyw KE tzw. Baltic Energy Market Interconnection Plan, która ma doprowadzić do pełnej integracji trzech krajów bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii z europejskimi rynkami energii elektrycznej.

W trakcie spotkania zapewniono, że w obydwu krajach poziom prac jest zaawansowane zatem zamknięcie pierwszej fazy projektu do końca 2015 roku nie jest zagrożone. Obok litewskiego wiceministra ds. energetyki Zygimantasa Vaičiunasa oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusza Bogdana obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej , Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz wykonawcy projektu : Litgrid, Litpol Link oraz PSE Operator.

Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa tworzyć będzie dwutorowa linia wysokiego napięcia 400 kV od Ełku do Alytus. Jej planowana długość to ok. 150km. W Alytus zostanie zbudowana wstawka konwertorowa prądu stałego. Większa część linii tj. ok. 100 km będzie przebiegać przez terytorium Polski.

Już sierpniu zatwierdzono na Litwie plan specjalny odnośnie budowy napowietrznej linii przesyłowej 400 kV na odcinku od stacji Alytus do granicy kraju. We wrześniu operator sieci przesyłowej Litwy Litgrid ogłosił międzynarodowy przetarg publiczny na przygotowanie projektu technicznego linii. Wykonawcę projektu technicznego mamy poznać w marcu 2012 roku.

Po polskiej stronie, trwają m.in. prace nad przygotowaniem Raportu o Oddziaływaniu na Środowisko wraz z inwentaryzacją przyrodniczą dla budowy połączenia 400 kV Ełk do granicy Polski.

Wybrano już także wykonawcę projektu budowlanego polskiego odcinka połączenia energetycznego z Litwą. Będzie on również odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji związanej z planowaniem przestrzennym, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych i służebności przesyłu.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mg.gov
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także