Zwiększenie udziału wiatru zmniejsza przewidywalność popytu na gaz

Wzrost udziału energetyki wiatrowej w produkcji energii elektrycznej pociąga też za sobą konieczność znaczącej rozbudowy infrastruktury gazowej - oto wniosek z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
Agencja zwraca uwagę na zmienność mocy dostarczanej przez energetykę wiatrową. Zależy ona w dużym stopniu od warunków meteorologicznych. Wraz z rozbudową tego sektora produkcji, zmienność produkcji mocy rośnie.
W celu zapewnienia regularnego zaopatrzenia w energię, należy równocześnie rozbudowywać system gazowy - zdolności przesyłowe, magazyny gazu, oraz elektrownie na gaz. Raport stwierdza, że elektrownie gazowe dzięki swojej dużej elastyczności i szybkości rozruchu, są najbardziej odpowiednim źródłem do współpracy z energetyką wiatrową. Mogą z sukcesem zastępować energie brakującą z powodu słabego wiatru mocy.
MAE podkreśla, że wzrost udziału wiatru w produkcji energii powoduje spadek współczynnika używania elektrowni gazowych, wykorzystywanych jedynie jako rezerwa. Należy jednak zauważyć, że większa moc turbin wiatrowych wymaga proporcjonalnie większej mocy w rezerwie, które –jeśli są niewykorzystywane - powodują nowe koszty, co skutkuje m.in. wzrostem kosztów wytwarzania energii elektrycznej.
Agencja podkreśla także, że większy udziału wiatru zmniejsza przewidywalność popytu na gaz. W praktyce oznacza to konieczność wzrostu elastyczności dostaw gazu, zarówno tych chwilowych, jak i długoterminowych. Jednocześnie wzrost udziału wiatru istotnie zmienia wykorzystanie magazynów gazu. Do tej pory były one napełniane przy wyższej temperaturze, a opróżnione przy niskiej, głównie zimą. Tymczasem nieprzewidywalność wiatru wymaga szybkiego czerpania gazu z magazynów i to wielokrotnie w ciągu roku.
Zdaniem Agencji rozbudowa energetyki wiatrowej powinna być zatem jednoznaczna z rozbudową magazynów oraz zwiększeniem ich zdolności do szybkiego opróżnia i napełniania. Dzięki elastyczności całego systemu można powiększyć import LNG oraz udział w rynku spot transakcji z tym surowcem
Cały rynek spot - transakcji chwilowych, będzie się zmieniał razem z rozbudową mocy wiatrowych – stwierdza raport Agencji. Jeśli utrzymają się dobre warunki wiatrowe, ceny na całym tym rynku będą spadać (niższe chwilowe zapotrzebowanie na gaz.) I odwrotnie, w czasie słabszego okresu z punktu widzenia energetyki wiatrowej ceny te będą rosnąć.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- GazetaPrawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-