Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-13
Ułatwnienia na rynku energii
Na zmianę zasad kupna energii czekano prawie dwa lata.
Na zmianę zasad kupna energii czekano prawie dwa lata.

Obecnie po zmianie sprzedawcy energii, klient dostaje dwie faktury: za sprzedaż i dostawę energii. Po powszechnym wprowadzeniu kompleksowej Generalnej Umowy Dystrybucji (GUD-K) klient będzie mógł z większą łatwością korzystać z rynku energii.


W przypadku generalnej umowy dystrybucji umożliwiającej zawieranie umów kompleksowych, będzie można zaproponować każdemu Klientowi zamiast dotychczasowych odrębnych dwóch faktur - za sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usługi dystrybucji - jedną fakturę za tzw. usługę kompleksową.

Na tę zmianę czekano ponad dwa lata, żądali jej zarówno klienci, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), jak i sami sprzedawcy. Ma ona przyśpieszyć dalszą liberalizację rynku energii elektrycznej w Polsce. Oczywiście, liczba zmian sprzedawcy nie jest warunkowana jedynie możliwością zawarcia umowy kompleksowej.

Opracowany wzorzec umowy daje wszystkim sprzedawcom podstawy do zawierania od 1 stycznia 2014 roku umów kompleksowych. Należy jednak pamiętać, że wiele zapisów GUDa kompleksowego jest efektem daleko idących kompromisów oraz prób znalezienia wspólnych rozwiązań, najlepszych dla obu stron dyskusji, ale przede wszystkim dla klientów, którzy mają być głównym beneficjentem rozwiązań. Z drugiej jednak strony zapisy wzorca muszą chronić tę najbardziej wrażliwą grupę odbiorców - konsumentów - przed nieuczciwymi praktykami nierzetelnych sprzedawców. Stąd m.in. konieczność zastosowania zabezpieczeń.- wyjaśnia Krzysztof Zamasz, prezes Rady Zarządzającej Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), zrzeszającego spółki handlujące energią.

Bardzo ważne jest sprawne wdrożenie tzw. warstwy technicznej, w tym komunikatów, standardów elektronicznych przekazywania informacji, pomiarów, prowadzenia procedur, itp. To spore wyzwania dla operatorów, ale także dla sprzedawców planujących dalszą ekspansję na rynku.

Rok 2014 będzie "okresem rozruchowym" przyjmowania rozwiązań GUD i tak naprawdę w dużym stopniu będą one obowiązywać od drugiej połowy 2014 r. lub wręcz od 2015r.

Sektor obrotu, zrzeszony w TOE, zaleca używanie ujednoliconego wzorca opracowanego przez PTPiREE i TOE, opublikowanego i ogólnodostępnego zarówno na stronie TOE, jak i Prezesa URE. URE będzie ciągle kontrolować proces wdrożenia GUDów kompleksowych, zarówno w wyniku przekazywanych przez OSD informacji, jak i podczas kolejnych bezpośrednich spotkań URE, OSD oraz sprzedawców. Pierwsze tygodnie 2014 roku będą okresem rozruchowym wdrażania GUDa kompleksowego, jednak wiele zależy tutaj od tempa działań po stronie sprzedawców.

- Towarzystwo Obrotu Energią opracowało wzorzec umowy kompleksowej (zawierającej postanowienia umowy sprzedaży i świadczenia usług dystrybucji), który jest rekomendowany do stosowania w grupie gospodarstw domowych. W maju 2013 roku Rada Zarządzająca TOE przyjęła wzorzec - standard takiej umowy. Posługiwanie się tym standardem zapewni Klientowi zgodne z prawem zapisy umowy, ograniczając niebezpieczeństwo stosowania przez nieuczciwych akwizytorów i sprzedawców zapisów godzących w jego interes. - tłumaczy specjalista.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wno.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także