Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-31
System DNA chroni infrastrukturę Vattenfall
System DNA chroni infrastrukturę Vattenfall
System DNA chroni infrastrukturę Vattenfall
Vattenfal postanowił chronić swoje mienie wykorzystując do tego celu system identyfikacji DNA. Wszelkie kable, przewody sieci elektroenergetycznych, konstrukcje słupów kratowych WN i inne elementy, które najczęściej padają łupem złodziei, zostały pokryte nieusuwalną farbą, która przy teście z użyciem zwykłej lampy UV pokazuje nazwę właściciela, tj. Vattenfall.

Powodem wdrożenia w życie nowego systemu, było ograniczenie strat jak i zapewnienie bezpieczeństwa osób postronnych. Kradzieże uzbrojenia elektroenergetycznego doprowadziły już do kilku wypadków, które mogły przyczynić się do śmierci i kalectwa osób postronnych, a także spowodowały wielogodzinne przerwy w dostawach energii narażając spółkę na straty finansowe.

Dzięki innowacyjnemu systemowi DNA w łatwy i niepodważalny sposób będzie można zidentyfikować minie należące do Vattenfall. Program jest rekomendowany przez Komendę Główną Policji oraz akceptowany jako skuteczne narzędzie w walce z kradzieżami, dające możliwość szybkiej i łatwej identyfikacji mienia. W przypadku gdy kontrola Policji lub Straży Miejskiej wykaże, że element był zabezpieczony systemem DNA winnym będzie można postawić zarzuty kradzieży i paserstwa.

Program DNA został opracowany i opatentowany przez australijską firmę Technology Datadot Ltd. Mikrocząsteczki DNA w postaci poliestrowych kropek o średnicy 0,5-1 mm zawierają unikalny kod identyfikacyjny, odpowiadający określonemu właścicielowi. Cząsteczki nanoszone są na obiekt w postaci klejącej substancji niewidocznej gołym okiem, odpornej na usuwanie nawet środkami chemicznymi. Trwałość oznakowania wynosi o najmniej 20lat. Substancja do oznakowania przechowywana jest w specjalnych pojemnikach. Zawartość takiego opakowanie to około 10tys. mikrocząsteczek, a porcja nałożona przy pomocy specjalnego dozownika pozwala pokryć powierzchnię drzwi około 100 cząsteczkami.

Vattenfall ma nadzieję, iż program ten pozwoli dotrzeć do świadomości dopuszczających się kradzieży, a właścicielom skupów złomu uświadomi grożące im ryzyko skupu podejrzanych elementów stalowych niejasnego pochodzenia.

Technologia ta na świecie wykorzystywana jest w bardzo szerokim zakresie. Oznakowanie, przy użycie systemu DNA, znajdziemy zaczynając od samolotów, sprzętu komputerowego, poprzez infrastrukturę kolejową i wodociągową, a kończąc na dziełach sztuki i cennych księgozbiorach.

(ap)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Vattenfall
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także