
Najważniejsze elementy warunkujące rozwój inteligentnej sieci energetycznej są sformułowane w projektach odpowiednich aktów prawnych – podali w środę do informacji przedstawiciele URE i ministerstwa gospodarki podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energetyki.
Prezentując zaawansowanie prac nad budową inteligentnej sieci - tzw. Smart Grid - przyznano, że specjalny zespół opracował już projekty niezbędnych aktów prawnych. Zaznaczono również, że inteligentną sieć w naszym kraju należy zbudować od podstaw, niezbędna więc była dokładna analiza, zbadanie m.in. doświadczenia innych państw w kwestii np. kosztów dla energetyki i operatora sieci przesyłowej.
Niezbędne było rozważenie m.in. sposób zbierania informacji o użytkownikach sieci, bezpieczeństwa tych danych, pojawienie się rozproszonych źródeł energii, zmianę regulacji między uczestnikami rynku energii elektrycznej.
Wypracowaliśmy pewien model rynku opomiarowania sieci i zapisów tego dotyczących, które dziś jest zawarty w projekcie nowego prawa energetycznego. Mamy już wstępne wersje rozporządzeń dot. opomiarowania sieci, legalizacji liczników" - podkreślił, dodając, że zdefiniowano też rolę Operatora Informacji Pomiarowej (OIP), czyli podmiotu, który będzie zbierał, przechowywał i udostępniał informacje o odbiorcach, czyli zarządzał procesem niezbędnym do stworzenia Smart Grid. Nowa technologia pozwoli na to, aby użytkownika rozliczać za rzeczywiście zużytą energię, a nie jak to się dzieje dzisiaj - również na podstawie prognoz zużycia - poinformowano.
Podkreślono także fakt, iż praktycznie od zera trzeba było opracować jednoznaczne definicje OIP, systemu opomiarowania, liczników inteligentnych, danych pomiarowych. Liczniki w sieci o napięciu poniżej 1 kV mają być własnością operatora sieci, zaś liczniki o mocy poniżej 30 kW mają być legalizowane w sposób statystyczny.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk stwierdził, że w ustalonych już propozycjach prawnych opisana jest nie tylko podstawa transformacji sieci energetycznej, ale także każdej innej sieci inteligentnej, takiej, w której energia jest transportowana w sposób inteligentny.
To znaczy, że jesteśmy w stanie optymalizować kosztowo dostarczanie paliw i energii siecią na każdym elemencie łańcucha dostaw. Sieć inteligentna jest koncepcją o charakterze fundamentalnym i przełomowym, także w wymiarze cywilizacyjnym. Wyjaśniał, że w tradycyjnej sieci odbiorca jest pasywny, w przypadki sieci inteligentnej - jeśli chce - może być aktywnym uczestnikiem rynku energii.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
"Nie pojęliśmy jeszcze decyzji" - Rozmowa z Waldemarem Pawlakiem –...
Czy rząd zamierza pracować nad przygotowaniem kompleksowego dokumentu dla wszystkich grup uczestniczących w rynku: elektroenergetyki,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-