
Sandia National Laboratories ujawniło swoje plany stworzenia wielkoskalowych skrzydeł dla turbin wiatrowych SUMR (Segmented Ultralight Morphing Rotor). Wyposażone w nie turbiny będą radziły sobie z ekstremalnymi warunkami, w jakich pracują morskie farmy wiatrowe, a składane skrzydła pozwolą uniknąć uszkodzenia podczas wystąpienia sztormów.
Większość amerykańskich turbin wiatrowych produkuje obecnie od jednego do dwóch megawatów mocy, dzięki skrzydłom o długości około 50 metrów. Na rynku dostępne są jednak modele o mocy ośmiu megawatów z 80-metrowymi skrzydłami. Sandia planuje jednak wprowadzić na rynek konstrukcje o dwa i pół razy dłuższe od dotychczas dostępnych, pozwalając na produkcję nawet pięćdziesięciu megawatów przez jedną turbinę.
Nowe skrzydła mogą być wytwarzane w segmentach, co obniża ich koszty oraz ułatwia transport. Nowy projekt przewiduje, że turbiny będą sytuowane w pozycji zawietrznej. Kiedy nadejdzie sztorm, ich skrzydła będą się w stanie złożyć, unikając uszkodzenia. Gdy pogoda się natomiast uspokoi rozłożą się ponownie, pozwalając turbinie w dalszym ciągu przetwarzać energię.
Tak ogromne turbiny mogą mieć ogromny wpływ na wzrost produkcji zielonej energii. Badania nad tym innowacyjnym rozwiązaniem były finansowane przez Amerykański Departament Energii w ramach programu Advanced Research Projects Agency Energy. To kolejny krok Stanów Zjednoczonych w kierunku zapewnienia 20 procent energii dla kraju dzięki turbinom wiatrowym do 2030 roku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-