Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-02   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-02
Six Sigma i Agile w elektroinżynierii
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Problemem w branży elektroenergetycznej bywają procesy i brak komunikacji na linii klient - dostawca, rearanżacje, zmienność, dynamizm, wysoka jakość w ograniczonym czasie. Jedną z metodologii, która może pomóc w rozwiązaniu tych problemów jest Six Sigma.


Benefity, jakie otrzymujemy z wykorzystania tego systemu to między innymi:

-uproszczenie rozwiązań

-stworzenie metodyki testowania i oceny produktu

-uproszczenie korelacji między czasem, ceną a jakością

-wykorzystanie analizy danych, która pomaga zrozumieć koszt wad w początkowych fazach produkcji/projektu

 

Ostatni punkt jest kluczowy. Cena błędu rośnie wraz z trwaniem projektu. Kolejną filozofią pracy, która może nam pomóc rozwiązań ten problem są metodyki Agile (np. Scrum, Kanban).

Zespoły pracujące nad danym produktem (np. projektem instalacji elektrycznej w zakładzie przemysłowym lub projektujące rozdzielnice średniego napięcia) są w tym modelu samoorganizujące się i interdyscyplinarne. Pozwala to burzyć ściany, które pojawiają się przez formalną komunikację między działami w dużych przedsiębiorstwach.

Dyskusja i wymiana uwag pomiędzy klientem, a dostawcą jest niemal codzienna. Postęp prac jest raportowany w prosty sposób, wytyczne (które czasem zmieniają się dynamicznie) są przekazywane na bieżąco.

Znacząco upraszcza to dostarczenie danego produktu na czas w sytuacji, kiedy wymagania klienta zmieniają się podczas trwania projektu. Wszystkie dobre praktyki z różnych systemów przenikają się, co możemy zaobserwować już dzisiaj - np. w nowoczesnych projektach budowlanych w technologii BIM koordynacja między projektantami związanymi z branżą elekryczną, sanitarną, budowlaną i mechaniczną obdywa się niemal w czasie rzeczywistym w chmurze, na trójwymiarowym modelu obiektu, co pozwala zaoszczędzić problemów podczas wykonawstwa.

Agile i Six Sigma są wykorzystywane nie tylko w światowych konglomeratach jak ABB, GE czy EDF, ale również w mikroprzedsiębiorstwach, gdzie może pomóc w usuwaniu wąskich gardeł i problemów z "dowiezieniem" projektu w terminie.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
agilealliance.org; iselglobal.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :