Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-24
Siedmiu dostawców technologii nuklearnych na spotkaniu z PGE
Najważniejsi dostawcy technologii nuklearnych pojawili się na konferencji zorganizowanej przez Polską Grupę Energetyczną. Ta obecność świadczy o poważnym traktowaniu polskich planów energetyki jądrowej - oceniają przedstawiciele koncernów, z którymi rozmawiała PAP.

Spółka PGE została wyznaczona na inwestora polskiej elektrowni jądrowej. Na zorganizowanym w Warszawie spotkaniu pojawiło się siedmiu dostawców: Westinghouse, GE-Hitachi, Mitsubishi, KEPCO (Korean Power Electric Corporation), Mitsubishi, Areva, AECL (Atomic Energy of Canada Limited) oraz ATMEA (joint venture AREVY i Mitsubishi Heavy Industries).

Ze strony polskiej w konferencji udział biorą przedstawiciele PGE, Państwowej Agencji Atomistyki oraz ministerstwa gospodarki.

Jak ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes GE-Hitachi Nuclear Energy Danny Roderick, konferencja została bardzo dobrze przygotowana przez PGE, która szczególnie podkreślała fakt, że będzie to otwarta, wyrównana konkurencja przy transparentnej procedurze. "To będzie z korzyścią i dla PGE i dla Polaków. Sama konferencja była bardzo profesjonalna i z pewnością ułatwi przejście do następnego etapu, czyli rozpoczęcia procesu kwalifikacji do przetargu." ocenił Roderick. Podkreślił też, że zainteresowane udziałem są najlepsze firmy, które złożą najlepsze z możliwych ofert i nie sądzi, żeby ktoś z góry był wykluczony z tego przetargu. "Sądzę, że to będzie jeden z najlepiej przygotowanych przetargów, również jeśli chodzi o komunikację z mediami i społeczeństwem. Na Zachodzie takie przetargi to coś normalnego, ale sądzę, że w tym regionie będzie to jeden z lepiej przygotowanych."

W opinii prezesa koncernu Westinghouse na Europę Andersa Jacksona, konferencja była bardzo dobrze przygotowana, a opracowanie tematów jasne i zrozumiałe. "W mojej opinii wszystkie ważne aspekty bardzo złożonych procesów tego typu zostały wzięte pod uwagę w sposób przejrzysty i równy dla wszystkich uczestników. Sądzę, że było to bardzo pozytywne doświadczenie." powiedział Jackson. Według niego Polska jest postrzegana na świecie jako bardzo silna gospodarka. "Dla dostawcy technologii nuklearnych kraj, który decyduje się na wejście w energię nuklearną przy bardzo dużym udziale węgla w produkcji energii, oznacza duży rynek. Z punktu widzenia biznesu macie dobre regulacje prawne, dobry przemysł więc to jasne, że to bardzo interesujący rynek. Wielu dostawców widzi w Polsce wielkie możliwości. Sądzę też, że decyzja Niemiec o wyjściu z energetyki jądrowej daje sąsiadom tego kraju jak, Polska czy Czechy jeszcze większe możliwości rozwoju tego sektora" dodał.

Z kolei według wiceprezesa francuskiego koncernu Areva, Armanda Laferrere, pojawienie się na konferencji wszystkich znaczących dostawców świadczy, jak poważnie traktowany jest polski program. "To pokazuje, że PGE jest zdeterminowana, by przygotować wszystko w sposób poważny i kompletny przed przejściem do następnego etapu programu." powiedział PAP Laferrere. "Jest jasne, że to jeden z europejskich programów, który jest rozwijany z wielką determinacją i dobrze zorganizowany. W tym momencie wygląda na to, że PGE idzie zgodnie z planem.”

W jego ocenie trudno porównywać przygotowania w Polsce do podobnych programów w innych krajach. "Jest dużo zagadnień prawnych, które są specyficzne dla Polski, i z którymi się zapoznajemy. Ale przecież wszyscy aktorzy są równi wobec tych zagadnień, więc nie mamy żadnych powodów do zmartwień. Trzeba się będzie do tego dostosować i inni też będą musieli to zrobić" - powiedział wiceprezes Arevy.

Wśród obecnych na konferencji dostawców jest również ATMEA - joint venture Arevy i Mitsubishi Heavy Industries. Jak wyjaśnił Laferrere, konsorcjum to oferuje reaktor, który uzupełnia ofertę jego koncernu o inny produkt, ale nie konkuruje z podstawowym produktem, jakim jest reaktor EPR o znacznie większej mocy niż ATMEA.

Przetarg na dostawcę technologii PGE zamierza rozpisać jeszcze w tym roku i rozstrzygnąć do końca 2013 r. Zgodnie z planami PGE, pierwszy blok pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma ruszyć do końca 2020 r.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także