Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-10-25
Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej
Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej
Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej
Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt zakłada wprowadzenie białych certyfikatów - świadectw efektywności energetycznej. Instrument ma wspomóc oszczędzanie energii przez odbiorców końcowych, mniejsze zużycie energii przez urządzenia oraz zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu. Projekt wypełnia wskazania Dyrektywy 2006/32/WE.

Firmy, które sprzedają energię elektryczną, gaz ziemny czy ciepło odbiorcom końcowym muszą pozyskać biały certyfikat - świadectwo efektywności energetycznej. Będzie je wydawał prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Aby uzyskać wspomniany dokument, trzeba będzie zrealizować projekt skutkujący zmniejszeniem zużycia energii, ponieważ certyfikaty mają być wydawane za zmniejszenie zużycia energii, zwiększenie sprawności wytwarzania energii, ograniczanie strat w przesyle i dystrybucji. Poprawie efektywności energetycznej służy m.in. izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa lub remont budynków oraz modernizacja urządzeń.

Przedsiębiorcy niemodernizujący urządzeń, instalacji i sieci będą uiszczać opłaty zastępcze. Certyfikatami będzie można handlować na giełdzie towarowej.

„Interes firmy w uzyskaniu świadectwa będzie polegał na uniknięciu konieczności zapłaty opłat zastępczych, ustalanych na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki. Tak więc uczestnicy rynku będą stawiani przed wyborem: czy realizować przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej, czy też uiszczać opłaty zastępcze” – wyjaśnia radca prawny Robert Mikulski z kancelarii Storczyk & Mikulski.
Wybór będzie zależał od wysokości, a co za tym idzie opłacalności ekonomicznej tych opłat w stosunku do kosztów przeprowadzenia przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej.
Nieuiszczenie opłaty zastępczej ma grozić karami pieniężnymi do 15 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

„Państwo ma już instrument, który może wykorzystać do podniesienia efektywności energetycznej. Takim narzędziem jest np. podatek akcyzowy” – podkreśla Piotr Begier, zastępca dyrektora Biura Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Jego zdaniem może to być lepsze od trudnych procedur, szkolenia personelu, zatrudniania urzędów do monitoringu oszczędności energii. Efekt będzie ten sam: energia zdrożeje i opłacalne staną się działania proefektywnościowe.

"Projekt zakłada też włączenie jednostek sektora publicznego (budynki rządowe i samorządowe) w realizację zadań w zakresie efektywności energetycznej. Instytucje te mają podejmować działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej oraz informować o nich m.in. za pośrednictwem stron internetowych. Ponadto sporządzą raz na 10 lat audyt energetyczny" - zaznaczyło biuro prasowe resortu gospodarki.

Świadectwa efektywności energetycznej mają być przyznawane w przetargu i wydawane przez prezesa URE w formie zaświadczenia. Udział w tym postępowaniu ma być bezpłatny ale wymagana będzie deklaracja przetargowa wraz z audytem efektywności energetycznej dla zgłoszonego w przetargu przedsięwzięcia. Do zadań szefa URE będzie należało m.in.: ogłaszanie przetargów na realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, wydawanie świadectw efektywności energetycznej i ich umarzanie oraz wymierzanie kar pieniężnych.

Celem projektu jest "stworzenie ram prawnych dla działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej oraz promocja innowacyjnych technologii, zmniejszających szkodliwe oddziaływanie sektora energetycznego na środowisko" – wg biura prasowego resortu gospodarki. "Zgodnie z projektem, minister gospodarki ma także opracować Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej, który będzie zawierał m.in. opis planowanych programów i przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki oraz analizę i ocenę ich wykonania" - dodaje biuro prasowe MG.
Dokument ma być przygotowywany co 3 lata do 2016 r. i przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Ministrów. Jednym z zadań ministra gospodarki ma być zorganizowanie kampanii informacyjno-szkoleniowej oraz promującej wprowadzenie innowacyjnych technologii.

Możliwe jest finansowanie projektów proefektywnościowych przez stronę trzecią, w tym międzynarodowe protokoły IEEFP (Międzynarodowy Protokół Finansowania Efektywności Energetycznej) i IPMVP (Międzynarodowy Protokół Pomiarów Eksploatacyjnych i Weryfikacji).

Resort gospodarki nie oszacował, jak proponowane zmiany wpłyną na ceny energii i ciepła.

W ramach przyjętego w 2008 roku pakietu klimatycznego państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do realizacji do 2020 roku trzech celów (tzw. 3 x 20):
1) redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20%,
2) zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 20%,
3) zwiększenia efektywności energetycznej o 20%.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także