Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-03-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-03-04
Rodzaje modernizacji statków – dowiedz się więcej
Rodzaje modernizacji statków – dowiedz się więcej

Przeprowadzenie remontu statków to zadanie, które należy powierzyć profesjonalistom z niezbędnym doświadczeniem i renomą rynkową. Zanim jednak armator się na to zdecyduje, warto zastanowić się nad tym, jakie rodzaje remontów statków i okrętów wyróżniamy. Mogą one znacząco różnić się zakresem wykonywanych prac i co za tym idzie, również umiejętnościami i wiedzą, które muszą posiadać przedstawiciele firmy oferującej usługi remontowe. Jakie rodzaje prac wyróżniamy?

 

Podstawowe rodzaje remontów statków

Remont statków to złożony i najczęściej długotrwały proces, który wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji technicznej, zgód administracyjnych oraz zaplecza. Dopiero wtedy można przystąpić do określonych prac. Do podstawowych rodzajów prac remontowych na statkach i okrętach zalicza się:

  • prace spawalnicze;
  • prace elektryczne;
  • prace mechaniczne;
  • prace rurarskie;
  • prace hydrauliczne;
  • przebudowy systemów okrętowych;
  • regularne kontrole sprzętu ratowniczek;
  • regularne przeglądy techniczne.

Każdy z powyższych remontów będzie miał inną specyfikę i będzie wymagał posiadania w zasobach firmy innych specjalistów. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z określonym partnerem, warto zapoznać się z jego dokładną ofertą. Bardzo rzadko spotkamy się z firmami, które oferują kompleksowe usługi w zakresie wszystkich prac remontowych. Najczęściej stocznie i mniejsze firmy decydują się na współpracę z podwykonawcami, dzięki czemu mogą oferować szerszy zakres usług remontowych i pokryć potrzeby wymagających klientów. Jeżeli jednak armator potrzebuje remontu tylko w określonym obszarze, np. związanego z przebudową systemów elektryczno-energetycznych lub automatyką, to warto wybrać firmę, która specjalizuje się tylko w tym. Takim partnerem może być m.in. szczeciński STEMOR.

 

Czym są przeglądy konwencyjne i klasyfikujące?

Obowiązkiem armatora jest przeprowadzanie regularnych przeglądów konwencyjnych i klasyfikujących jednostek pływających, które potwierdzają ich dobry stan techniczny oraz przygotowanie do żeglugi morskiej. W tym zakresie prac wymienia się przede wszystkim:

  • przeglądy roczne (pierwszy nadaje certyfikat klasy żeglugi, a każdy kolejny przedłuża go o rok);
  • przeglądy dla odnowienia klasy (wykonuje się je co 5 lat);
  • przeglądy doraźne (wykonuje się je w sytuacjach doraźnych, gdy jednostka ulegnie uszkodzeniu i należy potwierdzić jej stan techniczny po remoncie).

 

Kto odpowiada za nadanie jednostkom odpowiedniej klasy żeglugowej?

Instytucjami odpowiadającymi za nadanie jednostkom klasy żeglugowej są Towarzystwa Klasyfikacyjne. Do najbardziej uznanych na rynku należy zaliczyć takie towarzystwa jak: Lloyd's Register of Shipping, Rosyjski Morski Rejestr, Det Norske Veritas, RINA, czy też Polski Rejestr Statków. Ich zadaniem jest przeprowadzenie profesjonalnej kontroli jednostki pływającej, a także nadanie jej odpowiedniej klasy żeglugowej, która uprawnia do poruszania się w danych obszarach morskich. Międzynarodowe towarzystwa mają światową renomę i ich certyfikaty respektowane są bez większych problemów na całym świecie.

Każdy armator jednostki powinien zadbać o nadanie klasy żeglugowej, a ewentualne remonty powinny być zatwierdzane zarówno przez Towarzystwa już na etapie projektów, jak i na etapie przeprowadzania prób morskich. Ponowne nadanie klasy żeglugowej odbywa się zarówno po remontach związanych z wypadkami jednostek pływających, jak i po remontach przeprowadzanych z innych powodów.

 

Firma STEMOR - zaufany partner w zakresie remontu statków

W Polsce jednym z renomowanych partnerów w zakresie przeprowadzania remontów statków jest szczecińska firma STEMOR. Od lat dba ona o zadowolenie armatorów w całej Europie i dostarcza im wysokiej jakości usługi kompleksowych prac związanych z systemami elektryczno-energetycznymi na statkach, a także z automatyką, elektroniką okrętową oraz systemami sterowania. Przedstawiciele firmy mają niezbędne doświadczenie w projektowaniu systemów, produkcji własnych rozwiązań, a także wdrażaniu systemów i wykonywaniu przebudów i remontów na statkach. Prace kończą się profesjonalnymi próbami morskimi, dzięki czemu w ręce armatora trafia w pełni sprawna i przygotowana do intensywnej eksploatacji jednostka. Atutem STEMOR jest posiadanie certyfikacji i uznań Towarzystw Klasyfikacyjnych RINA oraz Polskiego Rejestru Statków. W celu poznania dokładnej oferty firmy, warto bezpośrednio skontaktować się z jej przedstawicielem.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
stemor.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także