Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-12-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-12-02
Relokacja instalacji technologicznych – co obejmuje?
Relokacja instalacji technologicznych – co obejmuje?

Maszyny produkcyjne bardzo rzadko działają na zasadzie plug-and-play. Aby mogły realizować swoje zadania, muszą być podłączone do szeregu instalacji technologicznych dostarczających im niezbędne media. Jakie ma to znaczenie w kontekście relokacji maszyn? Dowiedz się, jak przebiega relokacja instalacji technologicznych i dlaczego jest tak ważna dla sprawnego funkcjonowania zakładu!

Jak odbywa się relokacja instalacji technologicznych?

Aby przetransportowana na nowe miejsce maszyna technologiczna mogła działać prawidłowo, potrzebuje dokładnie takich samych warunków jak w dotychczasowej lokalizacji. Oznacza to, że relokacja instalacji technologicznych musi zostać przygotowana z wyprzedzeniem, jeszcze przed rozpoczęciem relokacji samej maszyny.

Specjaliści odpowiedzialni za projektowanie instalacji technologicznych muszą zadbać o to, by na miejscu znajdowały się wszystkie niezbędne przyłącza: prądu, gazu, wody czy oleju hydraulicznego. Ważne jest takie zaprojektowanie instalacji, by wyjścia przyłączy znajdowały się w odpowiednich miejscach – aby podłączenie maszyny nie sprawiało problemu elektrykom i automatykom.

W zależności od potrzeb możesz skorzystać także z usług dodatkowych związanych z montażem instalacji. Jest to m.in. projektowanie instalacji technologicznych zgodnie z wymogami technicznymi urządzenia, opracowanie dokumentacji czy przygotowanie miejsca do montażu maszyn przemysłowych. 

Montaż instalacji technologicznej – przyłącze gazu
Montaż instalacji technologicznej – przyłącze gazu

Relokacja instalacji technologicznych a relokacja maszyn

Bezpieczny transport maszyn produkcyjnych w nowe miejsce jest kluczowy w procesie relokacji. Na tym jednak nie kończą się zadania firmy relokacyjnej. Usługa obejmuje zarówno relokację maszyn, jak i instalacji technologicznych, tak naprawdę są to jednak dwa zupełnie odrębne zadania, realizowane przez zespoły osób o różnych kompetencjach.

Relokacja maszyn polega na ich demontażu i bezpiecznym przewiezieniu, a następnie zamontowaniu w nowym miejscu. Montaż instalacji technologicznych ma szczególne znaczenie na tym ostatnim etapie. Biorący udział w relokacji instalacji technologicznej specjaliści: hydraulicy, elektrycy, gazownicy mają za zadanie odpowiednio przygotować miejsce, w którym zostanie ustawiona maszyna. Ważne jest, by oba procesy były właściwie rozplanowane w czasie – dzięki odpowiedniej organizacji można uniknąć sytuacji, gdy maszyna jest już na miejscu, a zespół odpowiedzialny za projektowanie i montaż instalacji technologicznych nadal wykonuje swoje zadania.

Dlaczego właściwe przeprowadzenie montażu instalacji technologicznej jest tak ważne?

Podczas relokacji duże znaczenie ma czas. Większość firm produkcyjnych nie może sobie pozwolić na długie przestoje i chce, by produkcja ruszyła niemal natychmiast po zakończeniu przeprowadzki. Jest to możliwe – pod warunkiem, że relokacja instalacji technologicznych i maszyn zostanie odpowiednio przygotowana. Gdy przyłącza będą przygotowane z wyprzedzeniem, po przetransportowaniu maszyny na miejsce wystarczy ją podłączyć i przeprowadzić testy przed uruchomieniem.

Projektowanie i montaż instalacji technologicznych to proces, w którym nie ma miejsca na błędy. Gdy maszyny zostaną już zamontowane, wykonywanie jakichkolwiek napraw i zmian może być bardzo trudne. Właśnie dlatego ważne jest, by relokację instalacji technologicznych powierzać profesjonalistom, którzy zwrócą uwagę na istotne szczegóły i zadbają o bezpieczeństwo podczas montażu.

Chcesz, by relokacja maszyn przebiegła sprawnie? Skorzystaj także z usług relokacji instalacji technologicznych w Eurelo!

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.