Raport odwołuje się do projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Z raportu wynika PGE EJ i PGE EJ1 wynika, że koncepcja postępowania zintegrowanego oraz przygotowania do badań lokalizacyjnych to najważniejsze działania ostatnich 12 miesięcy w projekcie jądrowym.
Przygotowaliśmy szereg rozwiązań, dokumentów i opracowań, które dają możliwość podjęcia dalszych kluczowych decyzji głównemu inwestorowi, czyli PGE SA, naszym potencjalnym partnerom biznesowym w kraju oraz rządowi – przyznał prezes PGE EJ1 Aleksander Grad, podsumowując rok kierowania spółką.
Wszystkie przedsięwzięcia związane z projektem jądrowym są prowadzone zgodnie z planem.
W tym roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, czyli wyłonienia partnera inwestycyjnego. Musi on zaproponować technologię reaktorów, generalne wykonawstwo wsparcie w eksploatacji i utrzymaniu elektrowni, transfer kompetencji, dostawy paliwa, zaangażowanie kapitałowe oraz deklarację zapewnienia finansowania od agencji kredytów eksportowych i banków komercyjnych.
Warunki postępowania przedstawiono potencjalnym oferentom w czasie dialogu wstępnego. W jego pierwszej rundzie w 2012 r. brało udziało osiem konsorcjów, w drugiej, zakończonej w maju 2013 r. – pięć.
Spotkania w trakcie dialogu wstępnego potwierdziły wykonalność projektu w modelu postępowania zintegrowanego. Konieczne jest jednak dopracowanie warunków biznesowych przyszłej współpracy i omówienie ich z potencjalnymi inwestorami. Dlatego następna runda negocjacji będzie poświęcona wyłącznie kwestiom finansowym, udziałowi potencjalnych partnerów strategicznych, zakresom ich inwestycji i kwestii ewentualnego wsparcia państwa. Rozmowy te zostaną zwołane po opracowaniu przez PGE strategii w tym zakresie – czytamy w raporcie.
W tym roku w przetargu został wybrany wykonawcę badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Jest to firma WorleyParsons, który zainicjowała już pierwszy etap – tzw. mobilizację do realizacji projektów. Zanalizowane będą dwie potencjalne lokalizacje (Choczewo i Żarnowiec), warunkiem rozpoczęcia prac w terenie jest aprobataefektówmobilizacji przez PGE EJ1 i otrzymanie pozwoleń korporacyjnych. Wciąż jest otwarte postępowanie na wybór doradcy technicznego – inżyniera kontraktu. Zaproszenia do składania ostatecznych ofert wysłano do czterech zakwalifikowanych wykonawców.
W raporcie czytamy także, że spółka otrzymała dostęp do nieruchomości koniecznych do przeprowadzenia badań. Podpisano 19 umów obejmujących 128 ha w lokalizacji Żarnowiec i 500 ha w Choczewie. Obszar objęty badaniami nie odpowiada terenowi przyszłej elektrowni, zostanie on potem ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto poruszono kwestę kontynuacji współpracy z uczelniami - w zakresie kształcenia kadr, z NCBJ oraz z lokalnymi samorządami. Od grudnia 2012 r. współpraca z gminami koncentrowała się na działaniach informacyjnych poprzedzających wejście w teren wykonawcy badań lokalizacyjnych
PGE EJ1 zawarła także umowę z wybranym w trakcie przetargu wykonawcą na analizy możliwości koniecznej rozbudowy sieci przesyłowej. Dzięki finalizacji badania w 2014 r., spółka ma 9-10 lat na konieczną rozbudowę sieci.
Koncentrowaliśmy się na tym, by realizować projekt jądrowy maksymalnie efektywnie – profesjonalizując zarządzanie, ograniczając koszty i ryzyka inwestora, jak również urealniając harmonogram inwestycji. Efekty działalności PGE EJ1 zostały dobrze ocenione zarówno przez polskie jak i zagraniczne instytucja kontrolne. W marcu uzyskaliśmy pozytywną opinię NIK. Poziom przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej docenili również specjaliści z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy zajmują się kontrolą tego typu przedsięwzięć na całym świecie. Jest to zasługą naszego zespołu, jak i współpracujących z nami ekspertów i doradców – zaznacza Grad.
Raport odwołuje się do przyjętego niedawno przez resort gospodarki projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dokument ten przewiduje wybór lokalizacji i podpisanie kontraktu na wybraną technologię do końca 2016 r., rozpoczęcie budowy w 2019 r. i podłączenie do sieci pierwszego bloku do końca 2024 r.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-