Będą odpowiadać za układ chłodzenia na statku do stawiania farm wiatrowych

Przemienniki częstotliwości ABB będą koordynować układ chłodzenia na statku do stawiania farm wiatrowych. Jednostka będzie jednym z zaledwie czterech statków na świecie, które są w stanie montować na głębokich wodach turbiny wiatrowe o mocy ponad 5 megawatów.
Statek ma 147,5 metra długości, 42 metry szerokości, cztery nogi używane jako podpory podczas pracy dźwigiem do stawiania wież wiatrowych, który uniesie ładunek o ciężarze do 1500 ton. „Elektrownia” jednostki składa się z sześciu zespołów prądotwórczych o łącznej mocy 32,4 MVA i napięciu 6,6 kV oraz urządzenia ABB w wyposażeniu. Ich zadaniem będzie m.in. kontrolowanie działania układu chłodzenia systemu zasilania i napędu statku.
Jednostka hydrotechniczna trzeciej generacji, tzw. „Heavy Lift Jack Up Vessel” (robocza nazwa NB142), ma zostać zwodowana w maju tego roku w gdańskiej stoczni Crist. Odbiorca, spółka HGO Infra Sea Solutions, oczekuje, że statek będzie w stanie samodzielnie przeprowadzać cały proces instalacji farm wiatrowych przy zachowaniu wszelkich standardów efektywności. Jeden z podwykonawców, firma An-Elec, która odpowiada za wykonanie instalacji elektrycznej na statku, zdecydował się na rozwiązania proponowane przez ABB.
Przy instalacji układów zasilających, An-Elec użyje kilkaset wyłączników, rozłączników, bezpieczników i styczników ABB. Do systemu chłodzenia urządzeń statku zostaną podłączone cztery przemienniki częstotliwości ABB serii ACS800-37, wyróżniające się bardzo niską emisją harmonicznych, co jest szczególnie istotne w układach napędowych zasilanych z generatora.
W celu bezawaryjnego działania silników czy generatory na statku, niezbędne jest ich ciągłe schładzanie. W tym przypadku woda będzie pompowana z morza, przepuszczana przez chłodnicę i wydalana z powrotem. Za ten obieg wody i pracę pomp będą odpowiadać przemienniki częstotliwości, które stabilizując napięcie, zwiększają tym samym oszczędność energii. Ich kolejnym zadaniem jest kontrola i w razie jakichkolwiek odstępstw od normy (wzrost ciśnienia, czy też utrata szczelności systemu). Podnoszą więc poziom bezpieczeństwa zarówno samego układu chłodzenia, jak i urządzeń chłodzonych.
„Ze względu na nasze dotychczasowe doświadczenie z tymi urządzeniami oraz udaną współpracę ze sprzedawcą, zdecydowaliśmy się na przemienniki częstotliwości ABB. To niezawodne i pod pewnymi względami oferujące najnowocześniejsze rozwiązania aparaty. Poza tym bardzo cenimy sobie wsparcie techniczne i serwis, jaki gwarantuje ABB” – powiedział prezes An-Elec Andrzej Syldatk.
W ciągu 10 lat firma An-Elec zakupiła 90 falowników ABB, a kolejne dwa o mocach 350 kVA i 500 kVA zainstaluje na statku kompanii Finnsementti, która specjalizuje się w morskim transporcie cementu. Przebudowywana w gdyńskiej stoczni Nauta jednostka zyska nowy system rozładunkowy, dzięki któremu ilość materiału, jaką będzie w stanie rozładować w ciągu godziny zwiększy się z 250 do około 330 ton. Będzie to możliwe m.in. dzięki przemiennikom częstotliwości ABB z aktywnym filtrem niskich harmonicznych, które minimalizują zakłócenia wprowadzane do sieci zasilającej zachowując wysoką jakość energii elektrycznej na statku.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zarządzanie cyklem życia produktów
W szeroko rozumianym podejściu serwisowym i w odpowiedzi na wyzwania współczesnego przemysłu ABB koncentruje się na skutecznym zarządzaniu cyklem...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-