Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-04-14 | Ostatnia aktualizacja: 2011-04-14
Powstanie most energetyczny Polska-Litwa za 2 mld zł

Powstanie most energetyczny Polska-Litwa za 2 mld zł
Duża część mostu energetycznego przebiegać będzie przez województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Most powinien zapewnić bezpieczeństwo energetyczne tej części Polski a także zwiększyć jakość i niezawodność zasilania odbiorców. Umożliwi - zgodną z unijnymi dyrektywami - transgraniczną wymianę energii, co zapewni rozwój wewnętrznego rynku energetycznego w UE.
Podobnych inwestycji energetycznych w północno-wschodniej Polsce nie było od wielu lat, a władze regionu wielokrotnie mówiły o zaniedbaniach w tej kwestii.
Porozumienie o współpracy podpisali w Białymstoku wojewoda podlaski, samorząd województwa, starostowie podlaskich powiatów, na terenie których będą budowane linie i stacje energetyczne oraz inwestor - firma PSE Operator SA.
Prezes PSE Operator SA Henryk Majchrzak poinformował, że inwestycje, które będą zrealizowane, należą do kluczowych w planie rozwoju sieci przesyłowej w Polsce do 2020 roku. Zapewnią stałe, bez przerw, dostawy energii. Podkreślał, że to złożone inwestycje a ich zrealizowanie wymaga współdziałania na wielu szczeblach ze strony różnych instytucji, urzędów, samorządów.
Trwa obecnie procedura ostatecznego przyznania funduszy na ten projekt, który ma być dofinansowany z UE w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.
Zgodnie z projektem w Podlaskiem i części województwa warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego powinno być zrealizowanych kilka zadań. Powstaną linie 400 kV Ostrołęka-Łomża do stacji Narew koło Turośni Kościelnej, rozdzielnia w stacji Narew, linia 400 kV Ełk-Łomża, stacja Łomża a także linia 400 kV z Ełku do granicy polsko-litewskiej.
Linia Ostrołęka-Narew będzie liczyła około 80 km i powstanie do końca 2014 roku. Linia Ełk-Łomża ma będzie liczyła około 86 km i będzie gotowa do końca czerwca 2015 roku. W podobnym terminie ma być zbudowana 115-km linia z Ełku do granicy z Litwą.
Władze województwa podlaskiego wiążą duże nadzieje z tymi inwestycjami. Jak powiedział wojewoda Maciej Żywno, zapełnią one wiele energetycznych "białych plam", które występują w podlaskiej infrastrukturze.
Członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek stwierdził, że bez infrastruktury elektroenergetycznej region nie będzie się rozwijał. Już teraz są firmy, które potrzebują nowej infrastruktury, by rozwijać produkcję i tworzyć nowe miejsca pracy.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- forbes.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-