Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-22
Popularne maszyny do obróbki metalu. Co warto wiedzieć o ploterze plazmowym?
Popularne maszyny do obróbki metalu. Co warto wiedzieć o ploterze plazmowym?

Obróbka metalu odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym przemyśle. Stal czy aluminium to niezwykle przydatne materiały, stosowane w najróżniejszych branżach. Niemniej, aby metal mógł być wykorzystany w danym celu, konieczna jest jego obróbka – często na kilka sposobów. Do tego służą specjalistyczne maszyny do obróbki metalu.

 

Popularne maszyny do obróbki metalu

Obecnie wybór maszyn do obróbki metalu jest bardzo duży. Niektóre z nich to urządzenia starszego typu, wychodzące już z użytku, inne to nowocześniejsze rozwiązania, które je zastępują. Niemniej również powszechnie stosowane maszyny do obróbki metalu (https://martexcnc.pl/maszyny-do-obrobki-metalu/) są mocno zróżnicowane ze względu na różne potrzeby przemysłu. W zależności od właściwości materiału, efektów, które ma przynieść obróbka i przede wszystkim, jej rodzaju, potrzebne mogą być zupełnie inne maszyny do obróbki metalu. Wśród najpopularniejszych urządzeń należy wymienić:

  • frezarki,
  • tokarki,
  • szlifierki,
  • maszyny
  • waterjet,
  • plotery plazmowe.

W dalszej części tekstu zajmujemy się tymi ostatnimi urządzeniami, które niewątpliwie tworzą wyjątkowo ciekawą kategorię.


Na czym polega obróbka metalu plazmą?

Aby wyjaśnić, czym są plotery plazmowe i jak działają, powinniśmy najpierw przybliżyć kwestię tego, czym jest plazma. Mowa tutaj o materii złożonej z cząsteczek zjonizowanych. Pod wpływem działania prądu elektrycznego zmienia ona stan skupienia, co w szczytowym momencie prowadzi do powstania łuku plazmowego. Cienki łuk plazmowy w kontakcie z materiałem metalowym prowadzi do jego przecięcia. Niemniej aby mogła zajść ta reakcja, metal musi dobrze przewodzić prąd. Dlatego też tego typu maszyny do obróbki metalu wykorzystuje się jedynie do ograniczonej liczby rodzajów metali, w tym przede wszystkim do różnych typów stali oraz do aluminium.


Dlaczego ploter plazmowy to dobry wybór?

Wbrew pozorom technologia plazmowa nie jest wcale szczególnie nowym wynalazkiem. Stosuje się ją powszechnie od kilkudziesięciu lat. Niemniej wciąż nie wychodzi z użycia. Dlaczego? Ponieważ obróbka metali z wykorzystaniem plazmy jest szybka i dokładna. Z pomocą jakościowego urządzenia można wycinać w materiale niemalże dowolne kształty. Co więcej, krawędzie obrabianego materiału pozostają gładkie, przez co można zrezygnować z dalszej obróbki. Jednocześnie maszyny do obróbki metalu z użyciem plazmy to w porównaniu do innych sprzętów wykorzystywanych w branży, urządzenia dosyć tanie. Również samo cięcie plazmą i eksploatacja sprzętu nie generują szczególnie wysokich kosztów. Wszystko to sprawia, że z maszyn plazmowych wciąż korzysta się bardzo powszechnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
martexcnc.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także