Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-02
Jak wybrać tokarkę do metalu?

pobrane-tokarki.png

Tokarki cieszą się dużą popularnością zarówno w profesjonalnych, jak i przydomowych warsztatach. W wielu przypadkach są niezastąpione. Pozwalają na precyzyjną obróbkę metali. Wybierając odpowiedni sprzęt, koniecznie zwróć uwagę na swoje potrzeby i wymagania oraz parametry poszczególnych modeli.

 

Do czego służą tokarki?

Nowoczesne tokarki do metalu (zob. https://ecometal.pl/oferta/tokarki/) to urządzenia skrawające. Można je wykorzystać do wytaczania przedmiotów o dowolnym kształcie. Zwykle przyjmują kształt stożka, walca i kuli. Oprócz tokarki zwróćmy też uwagę na odpowiednie narzędzia robocze. W ten sposób możemy zrobić gwinty wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto taki sprzęt pozwala dokładnie wykończyć powierzchnię wewnętrzną konkretnego przedmiotu.

Warto więc zadbać o końcówki robocze i dodatkowy osprzęt. Wówczas tokarka stanie się jeszcze bardziej wszechstronna. Możesz ją wykorzystać do precyzyjnej obróbki różnych materiałów.

Zasada działania jest prosta. Wystarczy, że umieścisz dany przedmiot w specjalnym uchwycie lub kłach tokarki. Następnie musisz ją wprawić w ruch obrotowy i toczony.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając tokarkę?

Wybierając tokarkę, koniecznie zwróć uwagę na jej przyszłe zastosowanie. W profesjonalnym zakładzie idealnie sprawdzi się tokarka automatyczna lub CNC. Do przydomowego warsztatu wybierz raczej małą, kompaktową tokarkę stołową. Można nią obrabiać niewielkie przedmioty. Co ważne, nie zabiera wiele miejsca. Jest poręczna i skuteczna.

Zwróć też uwagę na cenę. W ofercie znajdziesz zarówno modele za kilkaset złotych, jak i takie za kilkadziesiąt złotych. Cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości sprzętu, jego zastosowania i jakości. Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość. Jeśli możesz wydać trochę więcej pieniędzy, nie wybieraj chińskiego modelu. Lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt od polskiego producenta. Wyróżnia się doskonałą stosunkiem ceny do jakości. Jeżeli dysponujesz trochę mniejszym budżetem, zastanów się nad używaną polską tokarką. Wybierając konkretny model, koniecznie zwróć uwagę na stabilne żeliwne nogi i moc silnika.

Kluczowe parametry tokarek do metalu

Wybierając tokarkę na stronie Ecometal.pl, weź pod uwagę cztery główne parametry. Kierując się nimi, możesz łatwiej określić możliwości danego sprzętu. Sprawdzisz również w obróbce, jakich materiałów sprawdzi się najlepiej.

Oczywiście możemy rozróżnić tokarki do drewna i tokarki do metalu. Jednak podstawowy podział zazwyczaj nie wystarczy. Należy zwrócić uwagę na prędkość, głębokość i siłę skrawania oraz na posuw.

Prędkość skrawania wyrażana jest w obrotach na minutę. Pokazuje, z jaką intensywnością może pracować dane urządzenie. Im większa prędkość, tym szybciej i skuteczniej może działać. Niestety może czasami na tym ucierpieć precyzyjność obróbki. Dlatego warto wybrać sprzęt z możliwością regulacji prędkości. Dzięki temu dopasujesz obroty do danego przedmiotu.

Z kolei głębokość skrawania określa, jak gruba ilość materiału może być obrobiona za jednym razem. Jeśli chodzi o posuw, można wyróżnić wzdłużny i poprzeczny. Natomiast siła skrawania jest wypadkową wszystkich sił działających na obrabiany przedmiot.

Źródło:
ecometal.pl