
Naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory stworzyli podwodne struktury kominowe zdolne do generowania energii elektrycznej w ilości wystarczającej do zasilenia żarówki. Zespół w tym celu połączył ze sobą kilka pojedynczych kominów. Wyniki ich prac wskazują na to, że oceaniczne analogi kominów mogły w zamierzchłych czasach wygenerować energię elektryczną niezbędną do powstania pierwszych organizmów na Ziemi.
Jedną z bardziej popularnych teorii o tym, jak powstało życie na Ziemi jest hipoteza wentylacji alkaicznej. Zakłada ona, że życie powstało pod wodą, będąc wspomagane przez ciepłe, alkaliczne kominy o niewielkiej powierzchni. Tworzyć miały one na dnie oceanu naturalne kanały wentylacyjne.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy Ziemia była jeszcze młoda, takie kominy generowały za pośrednictwem błon mineralnych gradienty elektryczne. Gradienty te stymulowały podstawowe procesy życiowe pierwszych organizmów. Możliwość wytwarzania prądu przez takie struktury jest więc kluczem do wyjaśnienia zagadki pochodzenia życia na Ziemi.
- Te kominy mogą działać jak przewody elektryczne rozciągnięte po dnie morza - powiedziała Laurie Barka z NASA Jet Propulsion Laboratory, główna autorka badań - Prawdopodobnie dotarliśmy do pierwotnego sposobu wytwarzania energii elektrycznej.
Zespół stworzył kominy z materiałów geologicznych będących w stanie przewodzić prąd. Są to, m.in. siarczek żelaza i wodorotlenek żelaza. Następnie naukowcy zanurzyli je w płynach zawierających żelazo i cztery z nich połączyli ze sobą. Po paru miesiącach połączone kominy wygenerowały wystarczająco dużo energii potrzebnej do zasilenia żarówki LED.
W najbliższej przyszłości badacze przeprowadzą testy z kominami wykonanymi z pierwiastków, w które bogata była Ziemia we wczesnym etapie swojego rozwoju, tj. niklu, molibdenu, wodoru oraz dwutlenku węgla. Dalsze testy mogą przyczynić się także do zbadania rozwoju życia na innych planetach.
Artykuł opisujący badania został opublikowany na łamach Angewandte Chemie International Edition.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Koszty energii w dobrym świetle
Trwałe i energooszczędne źródła światła to podstawa wydajnej instalacji oświetleniowej. Najlepiej w tej kwestii sprawdza się najnowsza...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-