Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-21 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-21
Podróżująca stacja podstacja wysokiego napięcia

Podróżująca stacja podstacja wysokiego napięcia
Podstacja została zaprojektowana dla firmy Vattenfall, czwartego co do wielkości w Europie zakładu użyteczności publicznej, we współpracy z operatorem systemu przesyłowego, Svenska Kraftnät. Wysoka mobilność stacji ma zapewnić szybkie przywrócenie zasilania w przypadku awarii.
“Jest to kompletna 170-kilowoltowa podstacja, zaprojektowana do awaryjnego użytku i wznawiania dostaw prądu, tak szybko jak to możliwe,” mówi Lennart Ahnlund, dyrektor projektu w firmie Vattenfall. Vattenfall jest największym operatorem sieci przesyłowych w Szwecji z około 900 000 klientami w całym kraju.
Tak jak na wiele zakładów energetycznych w dzisiejszej Europie, również na firmę Vattenfall nakładane są kary i grzywny za przerwę w dostawach energii elektrycznej do klientów. Podstacja obejmuje szeroki zakres napięć (170/52/24-12 kV) i składa się z wielu kontenerów oraz jednej przyczepy.
Największe wrażenie robi fakt, że spełnia ona liczne wymagania projektowe, które czynią ją wyjątkowo elastyczną i mobilną w użyciu.“Najważniejszą kwestią było zapewnienie, by rozwiązanie to było w stanie pracować bez zarzutu we wszystkich możliwych sytuacjach, pomimo złożoności konstrukcyjnej, którą budowa mobilnej podstacji zawsze za sobą pociąga,” mówi Inge Johansson, główny projektant.
Wśród istotnych cech projektowych znalazły się:
- Zgodność z europejskimi regulacjami frachtu określającymi szerokość (mniej niż 3,1 metra), wysokość (mniej niż 4 metry) i wagę (mniej niż 100 ton metrycznych), co oznacza, że MX1 może być transportowana drogami bez specjalnych zezwoleń lub eskorty policji.
- Komponenty i kontenery zostały na nowo zaprojektowane tak, by zredukować rozmiar i wagę rozwiązania, tak by podstacja mieściła się we wnętrzu samolotu Antonov - największego na świecie środka towarowego transportu powietrznego – i by mogła być przewożona do obszarów klęsk i katastrof na całym świecie.
- Transformator o mocy 25 MVA jest najbardziej kompaktowym i najlżejszej konstrukcji transformatorem tego rodzaju. Waży tylko 57 ton (78 ton razem z przyczepą i pozostałym osprzętem), co umożliwia transport powietrzny.
- Cała operacja może być przeprowadzana przy ekstremalnych temperaturach, tak niskich jak -50°C. To wymaga zastosowania innowacyjnej technologii materiałowej, tak by 170 – kilowoltowe połączenia kablowe uczynić wystarczająco elastycznymi nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach.
Modułowość rozwiązania sprawia , że podstacja jest na tyle elastyczna, że może pracować zarówno jako kompletne rozwiązanie lub jedynie jako czasowy zamiennik dla uszkodzonych elementów.
Moduły składają się z przyczepy mieszczącej transformator o mocy 25 MVA; 170 – kilowoltowego kontenera z rozdzielnicą izolowaną gazem i trzema wychodzącymi liniami zasilającymi; kontenera o zakresie 24 -12 kV z rozdzielnicą izolowaną powietrzem, wyłącznikami izolowanymi gazem i pięcioma wychodzącymi liniami zasilającymi; dwóch kontenerów z urządzeniami specjalnymi; jednego kontenera z urządzeniami kontroli i ochrony oraz jednym kontenerem stanowiącym wsparcie. Każdy komponent jest wcześniej zaprojektowany tak, by do jego uruchomienia i działania wystarczyło jedynie proste włączenie wtyczki.
Vattenfall posiada jedną podstację mobilną zlokalizowaną w strategicznym miejscu, by zabezpieczać potrzeby północnej połowy terytorium Szwecji i rozważa zakup drugiej dla południowej części kraju.
Vattenfall zainstalował również mniejszą mobilną podstację (52/24-12 kV), również zaprojektowaną przez ABB. Obecnie czeka na realizację zamówienia dwóch kolejnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rodzaje stacji transformatorowych słupowych: którą wybrać i dlaczego ma to...
Czas czytania: 5 minut Codziennie mijasz je, jadąc do pracy. Niewielkie konstrukcje na żerdziach, na pierwszy rzut oka niepozorne, a jednak to...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-