
Dodanie nanokropek do akumulatorowego elektrolitu pozwala skrócić cykl ładowania zaledwie do kilkudziesięciu sekund. Niestety po paru takich cyklach bateria bezpowrotnie traci swoje parametry elektryczne. Znaczący krok w celu rozwiązania tego problemu uczynili badacze z Vanderbilt University, wydłużając użyteczność takich akumulatorów o rząd wielkości.
Wyniki dotychczasowych badań naukowców mówią, że gdy wykorzystane do interakcji z elektrolitem nanocząstki są zbyt małe (poniżej10 nanometrów) nie udaje się długo utrzymać ich pozytywnego wpływu na urządzenie, a więc nie da się wykorzystać takich rozwiązań w technologiach komercyjnych. Uczeni z Vanderbilt przetestowali jednak wiele z nich i dowiedli, że najlepiej z elektrolitem reagują nanocząstki o średnicy 4,5 nanometra. W badanich wykorzystali piryt, który podczas pracy zmienia się w żelazo i związek litu i siarki. Podczas ładowania lit wprowadzany jest w materiał, natomiast podczas rozładowywania jest z niego wyprowadzany. Dzięki temu skład elektrolitu praktycznie nie ulega zmianie.
Podczas badań dokonano także obserwacji, z której wynika, że przy dopowaniu elektrolitu nanocząsteczkami, żelazo przemieszcza się na powierzchnię, natomiast sód lub lit reagują z siarką wchodzącą w skład pirytu. Zrozumienie tego zjawiska pozwoli w przyszłości znacząco udoskonalić systemy przechowywania energii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przeglądy i badania okresowe aparatury zabezpieczeniowej i układów...
Tematyką referatu są badania okresowe urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Obecnie układy wyprowadzenia mocy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-