
Naukowcy z Uniwersytetu imienia Palacky'ego w Ołomuńcu opracowali pierwszy na świecie niemetaliczny magnes, który jest w stanie utrzymać właściwości magnetyczne w temperaturze pokojowej. Udało im się w ten sposób obalić tezę, jakoby zdolne były do tego jedynie metale i ich związki.
Do stworzenia wyjątkowego magnesu wykorzystano zmodyfikowany chemicznie grafen. Poddano go działaniu innych niemetali, takich jak fluor, wodór oraz tlen, uzyskując tym samym nowe źródło momentów magnetycznych.
W parze z budową organicznego magnesu badacze opracowali model teoretyczny działania tego typu elementów. W przypadku metali magnetyzm wynika ze specyficznego zachowania elektronów w ich strukturze atomowej, natomiast w przypadku materiałów organicznych pojawia się on w wyniku niemetalicznych rodników chemicznych, które niosą ze sobą wolne elektrony.
Nowy wynalazek może znaleźć zastosowanie, m.in. w spintronice, elektronice, celowanych systemach dostarczających leki czy naukach biologicznych. Stoi przed nim jednak jeszcze długa droga do komercjalizacji. Póki co, czescy uczeni współpracują z naukowcami z Japonii i Belgii, którzy chcieliby opracować na bazie nowego magnesu praktyczne urządzenia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-