Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-05-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-20
Odnawialne źródła energii - co warto o nich wiedzieć?
Odnawialne źródła energii - co warto o nich wiedzieć?

W ogólnym ujęciu odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ich udział w ogólnej produkcji energii na świecie stale rośnie. Jednak wybrane regiony na świecie cieszą się wysoką popularnością wyłącznie wybranych źródeł energii odnawialnych przy mniejszej lub braku produkcji energii z pozostałych źródeł. Warto wiedzieć które źródła energii odnawialnej są popularne w wybranych częściach świata oraz jakie są tego powody.

Jakie są rodzaje odnawialnych źródeł energii?

W nomenklaturze energetyki wyróżnia się pięć podstawowych odnawialnych źródeł energii, z których można wytwarzać "zieloną energię". Zaliczają się do nich m.in:

1. Energia wodna - jest to jeden z najczęściej spotykanych i jednocześnie najstarszych sposobów pozyskiwania energii. W zależności od regionu na świecie ten sposób pozyskiwania energii znany jest już od średniowiecza. Energię zdatną do użycia przez ludzi pozyskuje się poprzez zamontowanie specjalnych turbin wykorzystujących siłę spadającej na nie wody. W ten sposób powstaje siła, która może zostać zamieniona na energię elektryczną;

2. Energia wiatrowa - drugą równie popularną metodą pozyskiwania energii są elektrownie wiatrowe. Sposób produkcji energii w tym przypadku odbywa się na tzw. "farmach wiatrowych" gdzie energia powstaje poprzez popychane przez wiatr śmigła wiatraków. O ile taka opcja jest bardzo popularna w Polsce i przynosi ogromne korzyści przy niewłaściwym użytkowaniu oraz braku ochrony może prowadzić np. do ginięcia przelatujących na farmie ptaków;

3. Energia słoneczna - trzecim i równie popularnym w Polsce rodzajem energii odnawialnej jest energia słoneczna. Ten rodzaj energii powstaje z kolei poprzez wchłanianie energii promieni słonecznych (fotonów) przez panele fotowoltaiczne montowane przeważnie na dachach bądź na terenie wokół wybranego gospodarstwa domowego. Energia słoneczna produkowana na lokalną skalę ma to do siebie, iż pozwala na całkowite uniezależnienie się od dostaw energii ze źródeł konwencjonalnych. Dodatkowo dzięki zdolności magazynowania nadwyżek energii nie ma powodów do obaw, iż konieczne będzie pozyskiwanie energii elektrycznej z innych źródeł;

4. Energia geotermalna - jest to najmniej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii odnawialnej. Powodem tego jest fakt, iż w Polsce (poza kilkoma miejscami) nie ma złóż geotermalnych np. skupisk gejzerów, z których można by czerpać taką energię. Zasada kierująca tym typem pozyskiwania energii polega na pochłanianiu mocy jaką ma gorąca woda (a dokładnie para wodna) wydobywająca się z głębi Ziemi.

5. Energia biomasy - jest to ostatni i również mniej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W celu wytworzenia energii produkty takie jak np. drewno poddawane są procesowi spalania co generuje energię. Drewno można również przekształcić np. na biopaliwa ciekłe lub gazowe np. gaz drzewny. Jest to źródło całkowicie odnawialne i staje się coraz bardziej popularne na świecie.

Które rodzaje energii odnawialnej są popularne w Polsce?

Spośród wyżej wymienionych rodzajów energii odnawialnych, które jak dotąd są znane do najczęściej występujących w Polsce można zaliczyć energię wiatrową, energię biomasy oraz energię słoneczną. Najbardziej popularną formą pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest energia wiatrowa. Powodem tego jest unikatowe ukształtowanie terenu Polski tj. nizinno-wyżynny, który sprzyja wianiu silnym wiatrom co automatycznie przekłada się na zwiększoną produkcję energii.

Z kolei energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna głównie ze względu na rosnącą świadomość Polaków odnośnie energii ze Słońca. Sposób produkcji tego rodzaju energii na dla własnych potrzeb jest dosyć prosty, a takie rozwiązanie sprawia, iż można być niezależnym pod względem energetycznym nawet na 25 lat. Energia biomasy jest również wysoce popularna głównie ze względu na dużą dostępność surowca jakim jest np. drewno. Może ono być bezpośrednio użyte do wytworzenia energii czy też przekształcone na różnego rodzaju biopaliwa.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
ŚWIATOZE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.