Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-10-25
Odkrycie organicznego tyrystora
Współpraca grup amerykańskich i japońskich naukowców doprowadziła do powstania pierwszego organicznego tyrystora. Wynalezienie alternatywnego sposobu przekształcania energii elektrycznej rzuca nowe światło na inżynierię półprzewodnikową. W niedalekiej przyszłości odkrycie może przyczynić się do rozwoju nowej dziedziny przemysłu zajmującej się inżynierią bio-elektroniczną.

Opracowany przez naukowców przekształtnik DC/AC został zbudowany w oparciu o sól organiczną. Aby uzyskać wymagane właściwości przewodzenia, urządzenie było chłodzone ciekłym helem (-269stC). W temperaturach pokojowych badany materiał posiada właściwości przewodzące, natomiast przy temperaturze zbliżonej do zera bezwzględnego jego właściwości pozwalają na przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Po zbadaniu charakterystyki elementu czynnego okazało się, że ma ona kształt bardzo zbliżony do charakterystyki klasycznych półprzewodnikowych tyrystorów – stąd nazwa organiczny tyrystor. Zjawisko to jest tłumaczone przez naukowców procesem „odtajania” kryształków soli na skutek przepływu prądu elektrycznego. W wyniku tego procesu zachodzi zmiana właściwości elektrycznych materiału, co w rezultacie wywołuje efekt nieliniowości.

Niewątpliwą zaletą tyrystora organicznego w stosunku do jego klasycznego odpowiednika jest jednolity materiał, który upraszcza produkcję elementu. W porównaniu z cyklem produkcyjnym tyrystorów półprzewodnikowych byłby to duży krok na przód. Jednakże barierą do zaadaptowania podzespołu na potrzeby przemysłu jest wymagana, bardzo niska temperatura pracy. Wyklucza ona natychmiastowe zastosowanie organicznego tyrystora w klasycznych aplikacjach. Jednak podobnie jak w przypadku nadprzewodników, nie zamyka drogi do zastosowań specjalnych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Nature
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także