
Naukowcy z Norymbergi we współpracy z South China University of Technology zaprojektowali moduł fotowoltaiczny o najwyższej zarejestrowanej do tej pory wydajności. Wyniosła ona 12,6 procenta na 26 cm kwadratowych. Poprzedni rekord wynosił 9,7 procenta.
Organiczne ogniwa słoneczne zazwyczaj tworzone są z dwóch różnych składników organicznych, które w przeciwieństwie do konwencjonalnie stosowanego krzemu, można nanosić bezpośrednio z roztworów na nośnik. Zmniejsza to koszty produkcji, a co więcej, dzięki zastosowaniu elastycznych materiałów rozszerza możliwości zastosowania, o takie możliwości jak urządzenia mobilne lub odzież.
Prof. Christopher Brabec z grupy badawczej ZAE Bayern, wyjaśnił: „Ten kamień milowy w badaniach nad półprzewodnikami organicznymi pokazuje, że najnowsze osiągnięcia nie ograniczają się jedynie do skali laboratoryjnej, ale są gotowe do skalowania do poziomu modułów prototypowych".
Z kolei Hubert Aiwanger, minister gospodarki Bawarii, podkreślił: „Ten przełom jest dowodem na to, że Bawaria jest nie tylko liderem w dziedzinie rozwoju instalacji fotowoltaicznych, ale także zajmuje wiodącą pozycję w rozwoju przyszłych technologii".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polskie projekty, które zmieniają przyszłość gospodarki i przemysłu
Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-