Każda instalacja centralnego ogrzewania lub CWU powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jednym z największych zagrożeń jest oczywiście niekontrolowany wzrost ciśnienia. Poważnym konsekwencjom mogą zapobiec zawory bezpieczeństwa. Sprawdźmy, dlaczego warto o nich pomyśleć.
Czym są zawory bezpieczeństwa?
Zawory bezpieczeństwa są wykorzystywane w systemach hydraulicznych i grzewczych w celu ochrony przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, które mogłoby uszkodzić urządzenia lub stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa wyposażenia i użytkowników.
Ich główną rolą jest automatyczne uwalnianie nadmiarowego ciśnienia z systemu, gdy przekracza ono ustawiony próg bezpieczeństwa. Zawór otwiera się po osiągnięciu określonego ciśnienia, umożliwiając tym samym odprowadzenie nadmiaru medium (np. wody). Po obniżeniu ciśnienia do bezpiecznego poziomu zawór automatycznie się zamyka, zapobiegając dalszemu wyciekowi medium.
Jak widzisz, zawory spustowe bezpieczeństwa działają na wyjątkowo prostej zasadzie, ale są w stanie ograniczać ryzyko awarii w systemach pracujących pod ciśnieniem. Pełnią ważną rolę prewencyjną, chroniąc przed konsekwencjami niekontrolowanego wzrostu ciśnienia w układach.
Zawory bezpieczeństwa do bojlera: dlaczego są tak ważne?
Oczywiście tego typu zawory można spotkać w bardzo wielu instalacjach – zarówno tych wykorzystywanych w naszych domach, jak i przemysłowych. Szczególnie ważną rolę odgrywają produkowane przez AFRISO zawory bezpieczeństwa do elektrycznych podgrzewaczy wody, o których możesz przeczytać w tym miejscu: https://afriso.pl/katalog-online/afriso/1c6-zawory-bezpieczenstwa-do-elektrycznych-podgrzewaczy-wody-af4-i-af8/grupy .
Zapewniają bezpieczne funkcjonowanie elektrycznych podgrzewaczy wody i bojlerów, czyli urządzeń wyjątkowo chętnie wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.
Ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrz bojlera, co może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet eksplozji potencjalnie niebezpiecznej dla osób i obiektów znajdujących się w pobliżu. Membranowe zawory bezpieczeństwa chronią także całą instalację przed ryzykiem wzrostu ciśnienia powyżej bezpiecznych wartości. Co wyjątkowo ważne: robią to w zautomatyzowany sposób, bez konieczności angażowania użytkowników.
Kompleksowa ochrona urządzeń
Certyfikowane zawory bezpieczeństwa do bojlera będą w stanie chronić źródło ciepła i cały układ przed różnego kilkoma scenariuszami zagrażającymi ich bezpieczeństwu. Wynika to z ich zintegrowanej budowy.
W rzeczywistości zawór bezpieczeństwa składa się z trzech typów zaworów:
-
Zawór upustowy otworzy się, jeśli ciśnienie w bojlerze będzie o ok. 1 bar wyższe od ciśnienia panującego w instalacji. Tym samym medium zostanie do niej przekazane, a ciśnienie wyrówna się.
-
Zawór zwrotny zadziała, jeśli dojdzie do odcięcia wody do bojlera, na przykład w przypadku awarii sieci wodociągowej lub wycieku.
-
Zawór bezpieczeństwa otworzy się po przekroczeniu bezpiecznego poziomu ciśnienia roboczego.
Regularne kontrolowanie sprawności zaworów bezpieczeństwa i ich prawidłowy montaż są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej i bezpiecznej pracy bojlera (montaż odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła na dopływie wody zimnej).
Jak widzisz, będą w stanie chronić instalację w różnych scenariuszach, których wystąpienie wcale nie należy do rzadkości. Musisz oczywiście zwrócić uwagę na dobór odpowiednich zaworów: zwracaj uwagę na certyfikowane produkty, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałość.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- afriso.pl
Czytaj także
-
Zawory dławiące i zawory zwrotne - jak działają?
W układach pneumatycznych wykorzystywane są różne elementy sterujące kierunkiem czynnika roboczego. Wśród nich pojawiają się także zawory dławiące...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...