Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-11-09
Co warto wiedzieć o instalacji sanitarnej?

Jesteś przed procesem projektowania instalacji sanitarnych? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak zaplanować instalacje sanitarne do domu jednorodzinnego lub mieszkania oraz co wchodzi dokładnie w jego skład.

Projektowanie instalacji sanitarnej - co wchodzi w jej skład?

Instalacje sanitarne są zespołem wszystkich instalacji budowlanych w środku oraz na zewnątrz budynku, które doprowadzają do niego wodę, powietrze oraz gaz. Instalacje sanitarne może podzielić na takie rodzaje jak:
• instalacja grzewcza,
• instalacja kanalizacyjna,
• instalacja wodociągowa (wodna),
• instalacja gazowa,
• instalacja wentylacyjna.

Każda z powyższych instalacji posiada wiele mniejszych elementów. Mogą to być np. urządzenia, które zasilają, czyli np. kotły, pompa, wymienniki oraz urządzenia wykorzystywania np. bateria, grzejniki, urządzenia sanitarne. Zalicza się również przewody, przez które woda przepływa między jednymi a drugimi.

Więcej o tym jak wygląda projektowanie instalacji sanitarnych można dowiedzieć się np. na stronie: https://budotom.pl/instalacje-sanitarne/.

Projektowanie instalacji sanitarnych - podstawowe elementy, które wchodzą w jej skład

W instalacji sanitarnej budynku rozróżnia się kilka zasadniczych elementów, które budują cały system. Poniżej przykłady.
• Podejścia – odcinki rury, które łączą urządzenia sanitarne z pionami kanalizacji
• Poziomy kanalizacyjne – przewód odpływowy, spływają do niego ścieki
• Przykanalik – przewód zbiorczy, odprowadzający ścieki z wewnętrznych poziomów kanalizacyjnych do zewnętrznej części przewodu kanalizacyjnego albo szamba
• Syfon – zamknięcie wodne, które uniemożliwia przedostanie się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń
• Wpust – urządzenie, które zbiera ścieki z odwadnianej powierzchni.
• Czyszczak – otwór rewizyjny, umożliwiający czyszczenie niedrożnego odcinka w przewodzie kanalizacyjnym
• Przewód wentylacyjny – napowietrza kanalizację oraz usuwa z niej gazy, które tworzą się podczas rozkładu ścieków.
• Zabezpieczenie przeciwzalewowe – zapobiega zalewaniu nisko położonych pomieszczeń

Te wszystkie elementy są niezwykle ważne przy projektowaniu instalacji wodnej, centralnego ogrzewania, czy instalacji kanalizacji w budynku. Dzięki temu możemy mieć wodę bieżącą, która pozwala nam łatwo ją odprowadzić i posłużyć do ogrzewania domu.

Jak wykonać projekt wentylacji mechanicznej?

Co ważne projektowanie instalacji sanitarnych wcale nie musi być tak proste, jak się wydaje. Dlatego warto zaprojektowanie oddać w pełni profesjonalnej firmie. Przykładem jest budotom. Na stronie: https://budotom.pl/ znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, a propos systemów, które oferuje firma. Co ważne firma daje gwarancję na wykonaną przez siebie pracę. Zatrudnienie takiej firmy pozwala na większy spokój w trakcie remontu. Specjaliści wykonują również opis techniczny całej instalacji na dany budynek.

Jednym z bardziej skomplikowanej z instalacji sanitarnych jest projekt wentylacji mechanicznej. W nowoczesnych domach stosowane są instalacje mechaniczne. Głównym punktem jest rekuperator, czyli urządzenie, które odbiera ciepło z powietrza zużytego, wywiewanego z domu i przekazuje je powietrzu świeżemu, które nawiewa do jego wnętrza. Dzięki domowej wentylacji odpowiada za działanie właściwej cyrkulacji powietrza. Unika się dzięki temu wilgoci na sufitach oraz ścianach. Jest to również bardziej bezpieczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego z instalacją gazową.

Co Waszym zdaniem jest najważniejsze podczas projektowania instalacji sanitarnych w domu?

Autor:
Budotom
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także