
Dnia 1 lipca 2016 w życie wchodzi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011. Ureguluje ono nowe wymagania wobec kabli i przewodów budowlanych.
Rozporządzenie CPR uchyli obowiązującą obecnie Dyrektywę Rady 89/106/EWG. Harmonizuje tym samym nowe warunki wprowadzania na rynek kabli jako wyrobów budowlanych. Okres przejściowy rozporządzenia wynosić będzie jeden rok.
Równolegle w życie wchodzi nowa norma PN-EN 50575, która uszczegóławia wymagania wobec przewodów wykorzystywanych w budowlance. Zgodnie z PN-EN 50575 producent okablowania będzie musiał umieszczać na nim informację o klasie wyrobu określanej przez niezależną jednostkę badawczą.
W normie zdefiniowano następujące klasy: A, B1, B2, C, D, E oraz F. Każdej z nich przyporządkowano konkretne parametry, a zdefiniowane w normie wartości progowe pozwalają ustalić ją w trakcie badań laboratoryjnych. Przewody o jednoznacznie określonej klasie będą mogły być przedmiotem kolejnych ustaleń prawnych, które przyporządkują dane klasy przewodów do budynków o określonym przeznaczeniu.
W powiązanej z rozporządzeniem normie znajdziemy także wymóg przekazywania przez producentów pełnej informacji na temat oferowanego wyrobu użytkownikowi końcowemu. Norma definiuje możliwe sposoby przekazywania tej informacji, z których najbardziej szczegółowym jest Deklaracja Właściwości Użytkowych. Część z tych informacji będzie musiało znaleźć się bezpośrednio na wyrobie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- elektroonline

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Pomiar temperatury - czujniki rezystancyjne. Kompensacja temperatury.
Do pomiaru temperatury stosuje się różnego rodzaju czujniki. Czujnik składa się z elementu pomiarowego, zabudowanego w osłonie ochronnej wraz z...
-
-
-