Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-21
Nowe połączenie energetyczne Danii i Wielkiej Brytanii

Spółki mają rok na przygotowanie wstępnego studium wykonalności projektu

Wielka Brytania jest połączona energetycznie m.in z Francją i Irlandią
Wielka Brytania jest połączona energetycznie m.in z Francją i Irlandią

Brytyjska spółka National Grid oraz duński Energinet.dk zawarły porozumienie dotyczące pierwszego interkonektora energetycznego. Prace nad projektem, który zakłada połączenie energetyczne tych dwóch państw, mają się rozpocząć już wkrótce. Pierwszy krok, czyli badania poświęcone studium wykonalności będzie trwać przez najbliższy rok.

To byłoby pierwsze w historii połączenie energetyczne między tymi krajami. Prace nad wypracowaniem potencjalnego porozumienia rozpoczęły się już w maju zeszłego roku. Stwierdzono wtedy, że wspólna inwestycja mogłaby przynieść nie tylko znaczące korzyści ekonomiczne, dzięki zwiększeniu potencjału energii wiatrowej, ale także poprawić bezpieczeństwo dostaw energii.

Ta zgoda została zawarta oficjalnie 10 pażdziernika w Londynie. Na dokumencie widnieją podpisy dyrektora wykonawczy National Grid Nick Winser i prezesa Energinet.dk Peder Andreasen. Porozumienie finalizuje półtoraroczne prace przygotowawcze.

Spółki mają dokładnie cały rok (do października 2014r.) na przygotowanie wstępnego studium wykonalności projektu. W tym materiale zaanalizowane zostanie m.in. wartość projektu, punkty wejścia do systemów przesyłowych obu krajów możliwy przebieg interkonektora, a także możliwość zdobycia niezbędnych pozwoleń.

- To porozumienie oznacza większą integację naszych rynków. Bliska wpółpraca może pozwolić Wielkiej Brytanii na korzystne zbilansowanie jej systemu energetycznego. Niezbędne będą jednak zmiany w otoczeniu regulacyjnym, bez których inwestycja w interkonektor nie znajdzie ekonomicznego uzasadnienia - przyznał Nick Winser.

Wielka Brytania dysponuje w tej chwili połączeniami energetycznymi z Francją, Irlandią oraz Holandią. Trwają także prace nad inwestycjami w inne interkonektory. Projekty zakładają połączenia z Norwegią, Belgią oraz Islandią. Bardzo prawdopodobna jest także rozbudowa połączeń z Francją i Irlandią.

Dania natomiast połączona jest energetycznie z Niemcami, Norwegią i Szwecją. Trwają także prace nam dwoma nowymi interkonektorami z Niemcami i Norwegią. Ponadto nie wyklucza się podobnej inwestycji razem z Holandią, obecnie badana jest taka właśnie możliwość.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
energinet.dk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także