230% wydajności

Grupa naukowców z MIT stworzyła diodę elektroluminescencyjną, która ma wydajność elektryczną większą niż 100%. Może to z początku wydawać się niedorzeczne, jednak dioda nie łamie podstawowych praw termodynamiki.
Niezwykła wydajność konwersji mocy możliwa jest dzięki zmniejszeniu przyłożonego napięcia do dziury elektronowej w strukturze LED. Podczas badań, wskutek obniżenia napięcia, moc elektryczna zmniejszyła się czterokrotne, natomiast jasność światła spadła zaledwie o połowę.
Skąd więc dodatkowa energia? Kluczem okazały się drgania spowodowane ciepłem pobieranym z otoczenia. Sprawność elektryczna jest zatem większa, a ostateczna moc jest wynikiem ochładzania się diody.
Najwyższa moc osiągnięta przez naukowców wyniosła 69 pikowatów, przy poborze mocy elektrycznej na poziomie 30 pikowatów. Łatwo, więc policzyć, że wydajność wyniosła aż 230%. System jednak nie jest, póki co skalowalny, więc na obecnym poziomie mocy jest nieużyteczny. Naukowcy mają, jednak nadzieję na wpływ ich odkrycia na poprawę efektywności energetycznej urządzeń w przyszłości.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zmescience

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rodzaje narzędzi pneumatycznych i ich zastosowanie
Narzędzia stosowane w różnego typu zakładach produkcyjnych, serwisach oraz warsztatach, to najczęściej elektronarzędzia. Alternatywą dla urządzeń,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-