Wyzwanie równe lądowaniu człowieka na księżycu

Niemcy, największa gospodarka UE, czeka prawdziwa rewolucja gospodarcza. Wszystko przez podjęta przez kanclerz Angelę Merkel decyzję o zakonczeniu energetyki atomowej.
Skala przedsięwziecia jest naprawde imponująca.
- Niemiecka transformacja energetyczna jest równie dużym wyzwaniem, jak lądowanie człowieka na księżycu – powiedział przyszly prezes RWE Peter Terium. – To ogromne przedsięwzięcie będzie mogło być precyzyjnie przeprowadzone tylko wtedy, kiedy wszyscy będą ze sobą współpracować.
Planowane morskie farmy wiatrowe zajmą obszar sześciokrotnie większy od Nowego Jorku. Długość linii wysokiego napięcia jest ròwna odległości między Londynem a Bagdadem. Cała ta rewolucja kosztować będzie 200 miliardów euro (263 miliardów dolarów). To ok. 8% produktu krajowego brutto z 2011 roku.
Największa europejska gospodarka zamierza zastąpić 17 reaktorów jądrowych, które dostarczają jedną piątą energii, odnawialnymi źródłami energii, takimi jak słońce i wiatr.
Niemcy są jak ogromne laboratorium energetyczne –twierdzą specjalisci. – Kraj ma polityczne i społeczne przyzwolenie na odejście od energii jądrowej, ale brak mu sprawdzonych rozwiązań technologicznych.
Ciesza się producenci paneli slonecznych (Suntech Power Holdings) oraz turbin wiatrowcyh (np.Vestas Wind Systems), straty kalkują natomiast takie firmy energetyczne jak RWE i EON. Po latach lobbowania przeciwko subsydiom na enegię ze źródeł odnawialnych koncerny energetyczne przygotowują się teraz do czerpania korzyści finansowych z tej branży. EON, największy niemiecki operator siłowni jądrowych zainwestuje 7 miliardów euro w odnawialne źródła energii, m.in. w morską farmę wiatrową Amrumbank West na Morzu Północnym, na którą Siemens AG ma dostarczyć swoich 80 turbin.
Niemcy znalazły się wśród pierwszych krajów, które zmierzą sie z globalną potrzebą unowocześnienia elektrowni. Na całym świecie do 2035 roku należy przeprowadzic inwestycje o wartosci co najmniej 10 bilionów dolarów, w celu zwiększenia produkcji energii o 5 900 GW (to ponad pięć razy więcej niż wytwarzają wszystkie elektrownie w Stanach Zjednoczonych). Połowa tej energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł.
- Jeśli Niemcy odniosą sukces, to staną się modelem dla gospodarek na całym świecie. Jeśli im się nie uda, to będzie oznaczało klęskę niemieckich polityków, społeczeństwa i gospodarki.
Niemieckie próby zmienią także europejską gospodarkę ekonomiczną. Przy wietrznej i słonecznej pogodzie turbiny i panele słoneczne zasilają sieć wysokiego napięcia, zagrażając ekonomii generatorów opalanych gazem ziemnym. Czysta energia ma pierwszeństwo w dostawach nad paliwami kopalnymi.
Statkraft, norweski koncern energetyczny z siedzibą w Oslo, juz zapowiedzial, że zamyka elektrownię opalaną gazem ziemnym w niemieckim mieście Emden z powodu niskich cen, natomiast nadal będzie pracować w tej okolicy elektrownia na biomasę.
Zgodnie z planem kraj będzie wytwarzał do 2020 roku co najmniej 35% energii ze źródeł odnawialnych. Jeszcze w zeszlym roku mòwiono o 20%
Do 2030r. zamierza sie uzyskać 25 tysięcy MW z farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyku – tyle wynosi moc 25 siłowni jądrowych. W tej chwili z morskich farm wiatrowych pochodzi około 200 MW energii.
5 tysięcy turbin wyższych od Big Bena, z których każda zajmie średnio powierzchnię 247 akrów, zostanie skonstruowanych na powierzchni ròwnej 790 kilometrów kwadratowych. Niezbędna bedzie ponadto modernizacja systemow oraz ok. 4,5 tys. km. linii wysokiego napięci.
Nie tylko Niemcy zamierzaja zmienic swoja politykę energetyczna. Szwecja, Austria, Hiszpania i Słowenia – wszystkie bogatsze w energię hydroelektryczną – zakladaja większy udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku niż Niemcy. Japonia, również wycofująca się z energii jądrowej, w ciągu kilku następnych miesięcy ma ogłosić plany umożliwiające osiągnięcie celu. Niemcy już zbudowały największy na świecie kompleks wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych produkujący pod koniec ubiegłego roku 53,8 gigawatów energii wiatrowej i słonecznej. Włochy powiększyły moc paneli słonecznych o rekordowe 9 gigawatów, po raz pierwszy przewyższając Niemcy. Wielka Brytania zamierza produkować do 2020 roku 18 gigawatów energii z morskich farm wiatrowych, a w tej chwili jest to 1 500 megawatów.
Proces zmiany polityki energetycznej nie jest oczywiscie prosty.
Opóźnienia w podłączeniu turbin z morskich farm wiatrowych do sieci energetycznej moga uniemozliwic uzyskanie do 2020 roku 10 GW. Będzie to wina opóźnień w zezwoleniach i braków w dostawach kabli i stacji transformatorowych.
Niemieccy producenci paneli słonecznych, między innymi Solarworld, Q- Cells i Conergy zmagaja się z problemami finansowymi, ponieważ konkurencja ze strony chińskich firm, między innymi Suntech, spowodowała obniżenie marży i cen paneli. Solon i Solar Millennium są w trakcie procesu upadłościowego.
Nie da sie przewidziec wydajnosci paneli słonecznych i turbin wiatrowych, co jest niebezpieczne dla stabilności sieci energetycznych (np. w lutym rząd czeski skarżył się, że krajowi groziła przerwa w dostawach prądu, ponieważ niemieckie farmy wiatrowe położone na północy spowodowały przeładowanie sieci energetycznej.)
Rząd obniza subsydia na energię słoneczną. W zeszłym roku zainstalowano panele wytwarzające rekordowe 7,5 GW energii. W planach jest obniżenie od 1 kwietnia taryfy za energię słoneczną aż o 29 procent, a dalsze obniżki przeprowadzać co miesiąc począwszy od maja.
Niemcy już zbudowały największy na świecie kompleks wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych produkujący pod koniec ubiegłego roku 53,8 gigawatów energii wiatrowej i słonecznej. Włochy powiększyły moc paneli słonecznych o rekordowe 9 gigawatów, po raz pierwszy przewyższając Niemcy. Wielka Brytania zamierza produkować do 2020 roku 18 gigawatów energii z morskich farm wiatrowych, a w tej chwili jest to 1 500 megawatów.
Czesc niemieckich firm zdecydowala sie zainwestowac w nowa branze energetyki Audi, oddział planuje budowe fabryk wykorzystująca wodę i dwutlenek węgla do produkcji energii wytwarzającej gaz, do tej inwestycji EON dołoży 5 milionów euro w pilotażowej elektrowni opartej na podobnej technologii. Hochtief, największa niemiecka firma świadcząca usługi budowlane, wynajęła cztery statki transportowe, żeby postawić morskie farmy wiatrowe, między innymi za 200 milionów euro „Innovation. Robert Bosch , największy na świecie producent części samochodowych przeznaczył około 1,5 miliarda euro na energię słoneczną kupując firmy i budując nowe fabryki.”.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- BiznesOnet

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-