Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-01-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-09
Nanoanteny do przesyłania danych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Fizycy z uniwersytetu w Würzburgu po raz pierwszy przetworzyli sygnały elektryczne na fotony i wypromieniowali je w określonych kierunkach za pomocą anteny optycznej o rozmiarze zaledwie 800 nanometrów.

W technologii fal radiowych wykorzystuje się zasadę, zgodnie z którą anteny kierunkowe przetwarzają sygnały elektryczne na fale, a następnie emitują je w określonym kierunku. Zwiększa to wydajności i zmniejsza zakłócenia. Anteny można wykorzystać również do wymiany danych między różnymi rdzeniami procesora, wymaga to jednak zmniejszenia ich do skali nano.

Grupa robocza profesora Berta Hechta z Würzburga uczyniła krok naprzód w tym kierunku. Opisała bowiem, jak generować ukierunkowane światło podczerwone za pomocą napędzanej elektrycznie anteny Yagi-Uda wykonanej ze złota. Nazwa pochodzi od dwóch japońskich badaczy, Hidetsugu Yagi i Shintaro Uda, którzy wynaleźli antenę w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Prof. Hecht wyjaśnia: „Udało nam się zbudować najmniejsze na świecie źródło światła zasilane elektrycznie, które jest w stanie emitować światło w określonym kierunku".

Zanim nowy wynalazek znajdzie zastosowanie w praktyce trzeba jednak wykonać jeszcze wiele pracy. Po pierwszy, zwiększyć wydajność i stabilność, po drugie opracować odpowiednik, który odbiera sygnały świetlne.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :