
Fizycy z uniwersytetu w Würzburgu po raz pierwszy przetworzyli sygnały elektryczne na fotony i wypromieniowali je w określonych kierunkach za pomocą anteny optycznej o rozmiarze zaledwie 800 nanometrów.
W technologii fal radiowych wykorzystuje się zasadę, zgodnie z którą anteny kierunkowe przetwarzają sygnały elektryczne na fale, a następnie emitują je w określonym kierunku. Zwiększa to wydajności i zmniejsza zakłócenia. Anteny można wykorzystać również do wymiany danych między różnymi rdzeniami procesora, wymaga to jednak zmniejszenia ich do skali nano.
Grupa robocza profesora Berta Hechta z Würzburga uczyniła krok naprzód w tym kierunku. Opisała bowiem, jak generować ukierunkowane światło podczerwone za pomocą napędzanej elektrycznie anteny Yagi-Uda wykonanej ze złota. Nazwa pochodzi od dwóch japońskich badaczy, Hidetsugu Yagi i Shintaro Uda, którzy wynaleźli antenę w latach dwudziestych ubiegłego wieku.
Prof. Hecht wyjaśnia: „Udało nam się zbudować najmniejsze na świecie źródło światła zasilane elektrycznie, które jest w stanie emitować światło w określonym kierunku".
Zanim nowy wynalazek znajdzie zastosowanie w praktyce trzeba jednak wykonać jeszcze wiele pracy. Po pierwszy, zwiększyć wydajność i stabilność, po drugie opracować odpowiednik, który odbiera sygnały świetlne.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily.com; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Przeglądy i badania okresowe aparatury zabezpieczeniowej i układów...
Tematyką referatu są badania okresowe urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Obecnie układy wyprowadzenia mocy...
-
-