Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-10-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-10-21
Nadchodzi era świateł diodowych
Nadchodzi era świateł diodowych
Nadchodzi era świateł diodowych
Włókno żarzące się w żarówce to obecnie coraz rzadziej spotykany widok – ich miejsce zajmują światła halogenowe, kompaktowe światła fluoroscencyjne czy światła diodowe.

Wynalazek Thomasa Edisona jest wypierany przez bardziej oszczędne, wydajne i atrakcyjniejsze produkty. Kompaktowe światła fluoroscencyjne, dużo mniejsze od tradycyjnych żarówek można wkręcić w typowe gniazdo, ponadto dają one światło podobne jak żarówki, z tą różnicą, że ich czas życia jest 10 razy dłuższy.

Z chwilą ich wprowadzenia na rynek były bardzo drogie, obecnie – 10 lat po premierze są już łatwo dostępne. 22-watowa żarówka fluoroscencyjna daje tyle światła co 100-watowa żarówka jarzeniowa, a przy tym pobiera jedynie 2/3 prądu potrzebnego tradycyjnej żarówce.

Dzisiejsza nauka oferuje produkt jeszcze bardziej wszechstronny – światło diodowe. Dioda LED świeci 10 razy dłużej od światła fluoroscencyjnego i ponad 100 razy dłużej od żarówki jarzeniowej. Charakteryzuje się jaskrawym światłem, wyjątkową oszczędnością energii i brakiem emisji ciepła.

Światła diodowe stosowane są obecnie jak oświetlenie pomocnicze w urządzeniach przenośnych (telefony komórkowe, latarki, długopisy itp.), jako elektroniczne wskaźniki, zewnętrzne światła ozdobne i wiele innych. Obecnie coraz popularniejsze jest tworzenie grup diod, które dają bardziej jasne i jaskrawe światło – w takiej postaci wykorzystuje się je jak lampy samochodowe, światła uliczne, a nawet zamiast tradycyjnego oświetlenia.

Istnieją już produkty żarówkopodobne, mocowane na stałe, w których źródłem światła jest kilkanaście wydajnych diod. Przykładowa „żarówka” tego typu składa się z 18 białych diod, pobiera zaledwie 2 W energii i daje 31 lumenów światła o biało – niebieskim zabarwieniu. Produkowana jest również 36-diodowa wersja tego produktu, emitująca światło 61 lumenów. Dodatkowo dostępne są diody w różnych kolorach – czerwone, niebieskie, zielone.

Przeszkodą w stosowaniu diod emitujących światło jest ich wysoka cena i jeszcze zbyt niska światłość wymagana do niektórych zastosowań. W przyszłości należy się jednak spodziewać spadku cen diod (tak jak to miało miejsce w przypadku kompaktowych świateł fluoroscencyjnych), a nad poprawą wydajności już pracują zespoły naukowców na całym świecie. Istnieją nawet projekty budowy przednich świateł samochodowych złożonych z białych diod LED.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MSNBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także