Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-05-10
Instalacja elektryczna w domu - o czym pamiętać, aby była estetyczna i bezpieczna?

Urządzanie, remontowanie i wyposażanie własnego mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie. Jednym z pierwszych projektów, z którymi musimy się zmierzyć jest zawsze instalacja elektryczna - w końcu to głównie od niej zależy, czy będziemy mogli mieszkać wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupach i montażu części do instalacji elektrycznej dla domu?

1. Instalacja elektryczna w domu - o czym pamiętać przy układaniu?
2. Włączniki i gniazdka - na co zwrócić uwagę?
3. Oświetlenie i jego rodzaje - jakie warto rozważyć przy okazji tworzenia instalacji?
4. O czym pamiętać kupując elementy instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu - o czym pamiętać przy układaniu?

Instalacja elektryczna w domu to jeden z najważniejszych układów, dzięki któremu jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jednak aby była bezpieczna, musi zostać wykonana w odpowiedni sposób. W tym celu powinniśmy upewnić się, że układ i rozmieszczenie kabli, gniazdek i wyłączników zostało dobrze przemyślane, a same elementy położone i podpięte do sieci przez profesjonalnego elektryka. Przede wszystkim powinniśmy uważać na takie aspekty, jak dokładne mocowanie wszystkich elementów natynkowych, ukrywanie kabli w ścianach lub w inny sposób, tak aby nie dało się ich dotknąć gołymi rękami czy też wykonywać wszystkie te prace bez podpiętego napięcia. Powinniśmy zadbać również o to, aby gniazda elektryczne, włączniki inne elementy były wysokiej jakości.

Włączniki i gniazdka - na co zwrócić uwagę?

Będąc w sklepie elektrycznym zwróćmy uwagę nie tylko na to, jak wyglądają poszczególne elementy instalacji, ale również czy mogą poszczycić się odpowiednimi parametrami jakościowymi. Warto jest zdecydować się na znane i popularne marki, jak Schneider Asfora, Kanlux czy gniazdka Simon. Dotyczy to również samych lamp, żarówek i innych elementów oświetlenia - im lepsze wybierzemy, tym bardziej komfortowo będziemy się czuć pracując czy odpoczywając wieczorami w domu. W przypadku gniazdek należy również upewnić się, że te wybrane zmieszczą się w miejsce, które dla nich przeznaczyliśmy.

Oświetlenie i jego rodzaje - jakie warto rozważyć przy okazji tworzenia instalacji?

Aby móc komfortowo mieszkać, powinniśmy mieć w domu co najmniej trzy różne typy światła: główne, punktowe oraz oświetlenie schodowe, jeżeli posiadamy piętrowy dom czy mieszkanie. Oświetlenie główne będzie nam służyć na co dzień i powinno mieć barwę możliwie jak najbardziej zbliżoną do koloru naturalnego słońca. Światło punktowe przyda się wszędzie tam, gdzie dokonujemy precyzyjnych czynności, jak na przykład na biurku czy dookoła lustra w łazience. Oświetlenie schodów z kolei pozwoli nam się swobodnie po nich poruszać bez konieczności włączania głównego żyrandola czy lampy. W jego wypadku również warto zadbać o wyłącznik Ospel lub podobnej dobrej marki.

O czym pamiętać kupując elementy instalacji elektrycznej?

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić jeszcze przed rozpoczęciem prac w domu czy mieszkaniu, jest znalezienie dobrego miejsca do zaopatrzenia się w niezbędne sprzęty. Wybrany przez nas sklep elektryczny powinien mieć spory wybór, a także dostępność dobrej jakości elementów instalacji, jak na przykład marki Schneider Sedna, Kanlux i inne. Warto również zwrócić uwagę na to, czy jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedzi na pytania od obsługi, ponieważ może być to pomocne w sytuacji, gdy nie do końca wiemy jak rozwiązać konkretny problem z instalacją czy też nie możemy się zdecydować, który produkt będzie lepszy.

Autor:
onelectro.pl
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także