Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-11-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Na co zwracać uwagę, dokonując zakupu agregatu prądotwórczego stacjonarnego?
Na co zwracać uwagę, dokonując zakupu agregatu prądotwórczego stacjonarnego?

Zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Problemy z dostawą prądu są nie tylko irytujące, ale także mogą doprowadzić do awarii drogich urządzeń, np. komputera czy kuchni elektrycznej. Podpowiemy, jakie agregaty prądotwórcze stacjonarne będą dobrym wyborem.

Chyba każdy z nas doświadczył uczucia irytacji, gdy nagle nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Edytowany dokument nie został zapisany, a bez energii trudno ugotować zupę? Przez takie sytuacje w życiu codziennym podejmujemy decyzję o zakupie agregatu prądotwórczego stacjonarnego. Jak jednak wybrać właściwy model?

Warto określić sytuacje, w jakich będziemy korzystać z agregatu. Do użytku domowego często wystarczający okaże się model podstawowy, o niskiej mocy. Przede wszystkim zastanów się, jakie urządzenia chcesz do niego podłączyć. Szeroki wybór agregatów prądotwórczych znajdziesz m.in. na stronie https://klimasklep.pl/agregaty-stacjonarne-c-117_213.html

Co najczęściej podłączamy pod agregat prądotwórczy?

Agregat wyposażony jest w silnik spalinowy, który najczęściej zasilany jest benzyną lub olejem napędowym, a także prądnicę. Wybierając agregat prądotwórczy stacjonarny, odpowiedni do domu, przede wszystkim musimy określić jego przyszłe zastosowanie. Trzeba też pamiętać, że agregaty stacjonarne wyróżniają się wysokimi pokładami mocy, jeśli pracują ponad 24 h bez doładowania. Są jednak ciężkie, a ich transport nie jest wygodny.

Kluczową kwestią jest wybór urządzeń, które planujemy do niego podłączyć, np. komputery, pralki, telewizory, elektronarzędzia itd. Najczęściej jest to właśnie sprzęt RTV i AGD, oświetlenie oraz sprzęt komputerowy – komputery stacjonarne, laptopy, monitory, drukarki itd.

Agregat prądotwórczy stacjonarny a napięcie

Warto też zwrócić uwagę na bezpieczne napięcie dla podłączanych urządzeń – do wyboru mamy jedno- oraz trójfazowe agregaty. Odbiorniki jednofazowe będą odpowiednie przy sprzętach, których maksymalne napięcie wynosi 230 V (sprzęty kuchenne, ogrzewanie elektryczne itd.).

Przenośne agregaty chętnie używane są także w garażu, jeśli nie doprowadziliśmy tam prądu, a także na działce lub kempingu. Nie dysponują ogromną mocą, dzięki czemu są stosunkowo poręczne i łatwo się je przenosi.

Z kolei do agregatu prądotwórczego trójfazowego – o maksymalnym napięciu 400 V –podłączymy urządzenia o znacznie większej mocy (np. pracującej 24 h lodówki czy pieca). Są jednak cięższe niż odbiorniki jednofazowe, a dodatkowo też znacznie droższe.

Agregat prądotwórczy – diesel czy benzyna?

Silnik odbiornika może być zasilany m.in. benzyną, olejem napędowym albo gazem. Modele wysokoprężne zapewniają niskie spalanie, co jest ich ogromną zaletą. Niższe spalanie, solidność i większa trwałość także przemawiają za dieslem. Jest też łatwy w naprawie. Modele benzynowe z kolei są prostsze w konstrukcji i tańsze w produkcji.

Można też wziąć pod uwagę agregaty zasilane gazem ze względu na tani propan butan, ale te modele używane są zwykle w przemyśle. Do użytku domowego najchętniej wybierane są jednak wcześniej wspomniane agregaty prądotwórcze – diesel ma sporo zalet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Moc awaryjna a ciągła. Jak już wspomnieliśmy, kluczową kwestią jest ustalenie, które urządzenia planujemy podłączyć do generatora prądu. Jednak poza tą informacją ważne są też inne parametry. Przede wszystkim trzeba odróżnić moc awaryjną do mocy nominalnej – moc awaryjna dotyczy sytuacji, gdy przerwa w dostawie prądu jest niespodziewana i związana ze zmiennym obciążeniem. Najczęściej agregat będzie w stanie pracować do 500 godzin rocznie.

Jeśli jednak planujemy korzystać z danego sprzętu przez cały czas, gdyż stanowi on jedyne albo najważniejsze źródło prądu, musimy określić moc ciągłą. Dopuszczalne są też wyjątkowe niewielkie przeciążania.

Moc to kolejny parametr, który należy do najważniejszych. Nie warto płacić więcej za model dysponujący ogromną mocą, jeśli wiemy, że nie wykorzystamy jego możliwości w pełni. Optymalne będą generatory o mocy od 1-12 kVA, a mocniejsze sprawdzą się przy prądochłonnych sprzętach lub oświetleniu na placu budowy.

Praktyczne opcje dodatkowe agregatów. Co więcej, warto wybrać agregat prądotwórczy stacjonarny, który wyposażono w AVR, czyli automatyczną stabilizację napięcia. To dodatkowe zabezpieczenie chroniące różne urządzenia przed ewentualnym przepaleniem.

Od razu zwróć uwagę, czy wybrany model ma opcję AZR, czyli automatyczne uruchamianie się agregatu w razie awarii. To świetna ochrona dla naszych urządzeń, a także na przykład plików na komputerze. Przerwa w dostawie prądu będzie nie odczuwalna, co podniesie komfort naszej pracy czy wykonywanych obowiązków domowych, a dodatkowo zabezpieczy podłączone do agregatu urządzenia.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
klimasklep.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.