
Badania przeprowadzone na North Carolina State University oraz Carnegie Mellon University wykazują na to, że dzięki wzmacniaczowi rezonansowemu MRFE, który prostotą zbliżony jest do miedzianych cewek, możliwe jest dwukrotne zwiększenie wydajności bezprzewodowego transferu energii elektrycznej. W niektórych przypadkach zastosowanie MRFE może potencjalnie przynieść nawet 50-krotny zysk w stosunku do standardowych układów.
Bezprzewodowa transmisja energii elektrycznej działa w oparciu o cewkę nadawczą, która generuje pole magnetyczne. Cewka odbiorcza za jego pośrednictwem tę energię odbiera. Jednym z głównych problemów związanych z takim podejściem jest mała sprawność systemu.
- Nasze wyniki doświadczalne wykazują, że korzystając ze wzmacniaczy MRFE, jesteśmy w stanie podwoić dotychczasową wydajność transmisji - powiedział David Ricketts, główny autor artykułu opisującego badania.
Zwiększenie wydajności bezprzewodowej transmisji energii jest głównym celem naukowym wielu grup badawczych. Dzięki symulacjom komputerowym okazuje się, że układy MRFE mogą być bardziej efektywne w stosunku do metamateriałów. Umieszczając je pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem (bez kontaktu z nimi), badacze są w stanie znacząco wzmocnić pole magnetyczne, co przekłada się bezpośrednio na lepsze efekty transmisji.
Badania nad wzmacniaczami rezonansowymi mogą popchnąć do przodu technologie, takie jak bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych czy transmisja niewielkich ilości energii elektrycznej w obrębie inteligentnych budynków oraz linii produkcyjnych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- azonano

Komentarze (1)
Czytaj także
-
System wizyjny w procesie kontroli jakości
Systemy wizyjne w produkcji są wykorzystywane do wsparcia procesu kontroli jakości. Nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć liczbę wadliwych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
Intek
A N. Tesla już dawno to zrobił. Nawet skonstruował auto elektryczne napędzane polem magnetycznym Ziemi. Materiały przejęło FBI po śmierci Tesli - może niech udostępnię je wreszcie do komercyjnych zastosowań. No tak... co na to koncerny naftowe powiedzą...