
Polska zamierza brać udział w studiach i pracach nad produkcją komponentów związanych z mikroelektronicznymi urządzeniami pomiarowymi – tzw. MEMS-ami (ang. Micro Electro-Mechanical Systems). Rozwiązania, jakie oferują systemy mikroelektromechaniczne to nowa przyszłość technologiczna świata. Pozwolą one m.in. na stworzenie inteligentnych sieci energetycznych, będzie także ważna dla rozwoju służby zdrowia oraz bezpieczeństwa.
– Wprowadzenie MEMS-ów będzie miało bardzo istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Zarówno ze względu na wprowadzenie nowych technologii zarządzania procesami w służbie zdrowia, energetyce czy w sektorze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale również pozwoli na zdobycie przez polskie firmy możliwości bycia w pierwszym szeregu firm, które produkują aplikacje MEMS-ów, które stosują MEMS-y i które potrafią wdrażać te technologie w szeroko rozumianą sferę gospodarki – zaznacza Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Przekonuje on także, że to zwiększy konkurencyjność polskich firmi w skali globalnej.
W listopadzie ubiegłego roku polska delegacja zwiedzała Dolinę Krzemową. Obecne zainteresowanie innowacyjnymi technologiami MEMS to zapewne jeden z jej efektów tej wizyty.
– Nasze spotkanie w Dolinie Krzemowej zaowocowało przyjęciem przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projektu dotyczącego uruchomienia badań i prac nad produkcją komponentów związanych z MEMS-ami – wyjaśnia prezydencki minister. – MEMS-y to jest to, co jest prawdopodobnie ważniejsze od kryształów, od półprzewodników. To jest ta nowa przyszłość technologiczna świata. Chcemy w tym być.
MEMS-y będą przydatne w rozwoju nowych technologii pomiaru w służbie zdrowia, badaniu pacjentów na odległość, np. za pomocą telefonu komórkowego. Pomogą także w budowaniu sieci inteligentnych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zdecydowało więc o finansowaniu badań nad tymi mikrosystemami. Jednak bez wspólnych międzynarodowej działań badania w tym zakresie będą niemożliwe.
– Kooperacja w dziedzinie produkcji badań nad MEMS-ami i produkcji związanych z nimi komponentów musi mieć wymiar globalny – zauważa Dziekoński. – Będzie to kwestia współpracy nie tylko z Amerykanami, którzy są bardzo zaawansowani w tych kwestiach, ale również z krajami Azji południowej, takimi jak Korea Płd., Japonia. Planujemy nawiązać też współpracę z krajami europejskimi. Chodzi tu szczególnie o kraje Europy północnej, Niemcy, Holandię i Francję.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-
-