
Nowy nanomateriał, który składa się jak harmonijka jest strukturą jednocześnie przewodzącą, przezroczystą oraz elastyczną. Pewnego dnia może natomiast zostać wykorzystany do tworzenia elastycznej elektroniki i mobilnych czujników.
Naukowcy z North Carolina State University, którzy stworzyli tę strukturę podchodzą do swojego odkrycia z dystansem, jednak mają nadzieję, że w przyszłości znajdzie ona zastosowanie komercyjne. Badacze zaczerpnęli inspirację z harmonii, których konstrukcja pozwala skutecznie rozciągać się nawet relatywnie kruchym materiałom. Aby utworzyć nanostrukturę spojono ze sobą szereg symetrycznych grzbietów z tlenku cynku osadzonych na polidimetylosiloksanie.
Grzbiety umożliwiają strukturze rozszerzanie się i kurczenie w sposób analogiczny dla miecha akordeonu. Grubością tych grzbietów można sterować w zakresie od 30 do 70 nanometrów, co pozwala na zmianę właściwości optycznych, mechanicznych i elektrycznych materiału. Rozciągliwość struktury jest proporcjonalna do wysokości grzbietów. Podczas pierwszego rozciągania zmniejsza się jej przewodność elektryczna, jednak dalsze rozciąganie pozostaje bez wpływu na tę konkretną właściwość materiału.
Naukowcy wciąż pracują nad polepszeniem właściwości tej nietypowej struktury. Jak zachowuje się ona praktyce można natomiast zobaczyć na poniższym wideo.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tensometria oporowa (elektrooporowa) jako klucz do pomiaru odkształceń
Tensometry oporowe służą do pomiary deformacji materiału badanej konstrukcji, pozwalając na wyznaczanie odkształceń w wybranych punktach i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-