Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-26
Tensometria oporowa (elektrooporowa) jako klucz do pomiaru odkształceń

Tensometry oporowe służą do pomiary deformacji materiału badanej konstrukcji, pozwalając na wyznaczanie odkształceń w wybranych punktach i kierunkach na powierzchni przedmiotu stanowiącego obiekt badań, za pomocą czujników elektrooporowych, przytwierdzonych w tych punktach. W tym miejscu należy zaznaczyć, że działanie tensometrów może bazować na wykorzystywaniu różnych zjawisk fizycznych. Z punktu widzenia tego kryterium można wyróżnić kilka grup tensometrów, dwie najistotniejsze to: tensometry elektrooporowe (http://www.hbm.com.pl/produkty/tensometry_oporowe.html) i tensometry optyczne (http://www.hbm.com.pl/produkty/przetworniki_optyczne.html).

W Ofercie firmy HBM możemy odnaleźć wiele rodzajów tensometrów elektrooporowych służących do oceny stanu naprężeń w elementach konstrukcyjnych poprzez pomiar odkształceń materiału. Tensometr jest również sercem przetworników siły, wagi, momentu obrotowego czy ciśnienia. Materiałami z których najczęściej wykonane są nasze tensometry to konstantan oraz żywice fenolowe. Takie zestawienie gwarantuje liniowość pomiarów w zaprezentować Państwu Serię Y, wyróżniając z niej trzy grupy:

• Pierwsza grupa, Seria LY służy do pomiarów odkształceń tylko w jednym kierunku. Wraz z typami LY1, LY2, LY4, LY5, LY6, LY7 i LY8 oferujemy tensometry liniowe o różnych geometriach i rozmiarach, każdy dostępny w wersji o odpowiedzi temperaturowej zaadoptowanej dla stali, aluminium lub według wymagań klienta. Tensometry z serii LY są dostępne o długości bazy 0.3÷10[mm] i zakresie temperatur od -70°C do +200°C

• Druga grupa to tensometry Serii XY jako rozety typu T posiadają 2 drabinki pomiarowe ułożone pod kątem 90° od siebie. Typowe zastosowania tych tensometrów to analiza dwuosiowych stanów naprężenia o znanych kierunkach głównych jak również pomiary na prętach rozciąganych i ściskanych. Wraz z typami XY1, XY3, XY7, XY9, XY10 oferujemy możliwość szerokiego wyboru różnych geometrii i rozmiarów, każdy dostępny w wersji o różnej odpowiedzi temperaturowej i różnych rezystancjach znamionowych. Zakres temperatur: od -70°C do +200°C i długości bazy 3[mm]. Drabinka pomiarowa jest wykonana z konstantanu, a materiałem nośnym tego tensometru jest poliamid.

• Ostatnią z oferowanych grup jest Seria RY. Tensometry z tej grupy stanowią właściwy wybór w przypadku analizy dwuosiowego stanu naprężeń o nieznanych kierunkach głównych. Rozety typu RY mają 3 drabinki pomiarowe umieszczone pod kątem 0°/45°/90° (typy RY1, RY3, RY8, RY9, RY10), lub 0°/60°/120° (typy RY4, RY7). HBM oferuje szeroki wybór rozet tensometrycznych z 3 drabinkami pomiarowymi o różnych geometriach, wymiarach, nominalnej rezystancji (120 i 350Ω) i odpowiedziach temperaturowych dopasowanych do stali, aluminium lub wg wymagań klienta (zakres temperatur: od -70°C do +200°C). Trzy drabinki pomiarowe są przeznaczone do użycia w układzie połączeń typu ćwierć mostek. 

główne_TENSOMETR ELEKTROOPOROWY.jpg

Tensometry już od blisko 70 lat stanowią podstawowe źródło sygnału określającego wartość wielkości mechanicznych, mierzonych metodami obróbki sygnału elektrycznego. Proponujemy szeroką gamę tensometrów przeznaczonych do pomiaru odkształceń lub oceny stanu naprężeń w elementach konstrukcyjnych, badaniach laboratoryjnych lub znajdujących zastosowanie w budowie przetworników masy, siły, ciśnienia, momentu obrotowego.

Autor:
Linkhouse
Źródło:
Linkhouse

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :