Połączenie energetyczne Polski, Czech, Słowacji i Węgier

Na przełomie stycznia i lutego ma zostać zawarta umowa o wspólnym rynku energetycznym między Polską a Czechami, Słowacją i Węgrami. Już pod koniec tego roku porozumienie to wejdzie w życie i wspólny rynek energii rozpocznie działalność.
Pozwoli to prostsze kształtowanie się cen energii. Jest to również kolejny etap w realizacji wspólnego europejskiego rynku energii.
Wcześniej przeprowadzono udane połączenie polskiego rynku energii ze skandynawskim. Warto więc teraz spróbować zbliżyć się z naszymi południowymi sąsiadami.
– Market coupling funkcjonuje od grudnia 2010 na kierunku północnym, czyli ze Skandynawią. Członkowie tych giełd korzystają ze zdolności przesyłowych połączenia polsko-szwedzkiego. Sprawdza się to znakomicie, dlatego że te zdolności przepustowe na kablu są wykorzystywane w 100 procentach. Handel po dnie Bałtyku odbywa się w dwóch kierunkach, w zależności od tego, jak kształtują się ceny w Polsce i w Skandynawii – przyznaje Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii.
Market coupling to mechanizm łączenia rynków, obszarów działania giełd. Jest to po prostu zintegrowanie mocy dostępnych na wszystkich krajowych rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej w jeden wspólny system. Pozwala to na zakup energii poprzez giełdy, które dzięki mechanizmom rynkowym (tj. popyt czy podaż) regulują transparentne, jednolite i wiarygodne ceny. Powstania i rozwoju market couplingu wymaga trzeciego pakiet energetyczny UE, którego głównym celem jest właśnie promowanie wspólnego europejskiego rynku energii.
– Jeżeli jest więcej uczestników, więcej rynków, to zwiększa się możliwość wyrównywania stawek pomiędzy krajami. Czyli cena energii staje się jeszcze bardziej transparentna, jeszcze bardziej płynna, z korzyścią dla uczestników – zapewnia Ireneusz Łazor.
Trwają więc prace nad rozszerzeniem tego wspólnego rynku na południe Europy.
– Dokument zostanie podpisany na przełomie stycznia i lutego. Ważne jest to, kiedy będziemy mogli połączyć te rynki i kiedy będziemy wyznaczali cenę korzystając z tego połączenia. To nastąpi w końcówce 2013 roku – informuje prezes TGE.
Potem polski i południowy rynek będą połączone z zachodnim. Wtedy nastąpi pełne dojście do jednego wspólnego rynku energii elektrycznej w Europie.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznes.onet

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-