Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-15 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-15
Linia Ostrów-Plewiska uruchomiona

Linia Ostrów-Plewiska uruchomiona
Linia ma podstawowe znaczenie dla zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego - poprawienie warunków równowagi i pewności zasilania aglomeracji Poznania oraz regionu Wielkopolski. Tym samym KSE zostanie dostosowany do standardów Unii Europejskiej.
Zamknięcie pierścienia 400 kV, obejmującego zasięgiem teren połowy kraju, od Warszawy przez Gdańsk, Szczecin, Poznań do Wrocławia pozwoli m.in. na lepsze wykorzystanie mocy czterech dużych elektrowni systemowych (Turów, Opole, Dolna Odra i Bełchatów) oraz umożliwi przesył energii z południa na północ kraju. Dzięki tej inwestycji nastąpi zmniejszenie strat w przesyle energii. Umożliwi likwidację lub ograniczenie produkcji energii w elektrowniach o generacji wymuszonej (wytwarzanie energii elektrycznej wymuszone jakością i niezawodnością pracy krajowego systemu elektroenergetycznego i dotyczy jednostek wytwórczych, w których generacja jest wymuszona technicznymi ograniczeniami działania systemu elektroenergetycznego lub koniecznością zapewnienia odpowiedniej jego niezawodności)
Pierwsze prace studialne dotyczące tej inwestycji powstały w latach 70. ubiegłego wieku.
Pomimo, że część linii była gotowa już kilka lat temu, realizacja kolejnych części opóźniała się z powodu protestów społecznych i formalności prawnych.
Wg. dyrektora departamentu energetyki w resorcie gospodarki, Henryka Majchrzaka, ukończenie tej ważnej dla polskiego systemu przesyłowego linii pokazuje, że mimo „nieżyciowych obwarowań prawnych, takie inwestycje są możliwe”.
Inwestycji w system przesyłowy wymagają zobowiązania międzynarodowe, będące następstwem przynależności Polski do struktur ponadpaństwowych. Budowa ponadlokalnych linii przesyłowych celu publicznego jest oczywistym nakazem postępu cywilizacyjnego.
Budowa linii przesyłowych podlega licznym uwarunkowaniom środowiskowym, technicznym i technologicznym. Aby zmniejszyć uciążliwość linii dla otoczenia zastosowano potrójną wiązkę przewodów w celu zmniejszenia hałasu. Na odcinku, gdzie linia jest dwunapięciowa, niżej zawieszono tory 220 kV zmniejszając wielkość pola elektromagnetycznego generowanego przez linię. Na odcinkach przejścia linii przez lasy zastosowane będą tzw. "słupy nadleśne" – specjalne słupy, wyższe od stosowanych na terenach otwartych - przewody wiszą w bezpiecznej odległości od wierzchołków drzew. Wycinka ogranicza się tylko do powierzchni niezbędnej dla posadowienia słupów.
(mb)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
-
-
-