Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-12-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Latarki przemysłowe - jak wybrać najlepszą?
Latarki przemysłowe - jak wybrać najlepszą?

Elektrycy, pracownicy przemysłowi, inspektorzy kanalizacji oraz wszelkiej maści serwisanci - wszystkie te zawody łączy jeden wspólny mianownik - wykonywanie zadań w trudnych warunkach. Wysoki poziom zapylenia, podwyższona wilgotność, trudny dostęp i brak światła, to problemy, z którymi na co dzień radzić muszą sobie osoby wykonujące te zawody. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpracowników oraz o profesjonalizm wykonywanej pracy, konieczny jest dobór odpowiedniego sprzętu. W każdej z wymienionych profesji niezbędnym narzędziem pracy jest latarka przemysłowa. Poniższy tekst pomoże ci w doborze oświetlenia zgodnego z charakterem pracy oraz warunkami, w których jest wykonywana. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając latarkę dla przemysłu.

Latarka przemysłowa - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup latarki do zastosowań przemysłowych, należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry, którymi cechują się te akcesoria. Wybierając taki sprzęt, koniecznie skup się na tych elementach jej budowy: źródło światła, zasilanie, obudowa. Jednak najważniejszym kryterium w dobrze latarki przemysłowej jest jej przeznaczenie. Przyjrzyjmy się poszczególnym parametrom, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup latarki zadań specjalnych.

Przeznaczenie latarki przemysłowej

Najważniejszym kryterium doboru latarki jest oczywiście jest jej przeznaczenie. Niezależnie od tego, jaką pracę wykonujesz, to przede wszystkim ta kwestia powinna być aspektem decydującym. Różne zawody wymagają różnego rodzaju oświetlenia dla przemysłu, niektórzy potrzebują do wykonania powierzonego im zadania latarki kompaktowej i możliwie najlżejszej, innym zależeć będzie na tym by była bezobsługowa, a jeszcze inni oczekiwać od niej będą jak najmocniejszego źródła światła. Dlatego latarki przemysłowe podzielić możemy na następujące rodzaje:

  • Latarki czołowe - są to bezobsługowe źródła światła montowane na kasku lub bezpośrednio na głowie. Dzięki przemysłowej latarce czołowej możesz oświetlić przestrzeń bez użycia rąk.
  • Latarki ręczne przemysłowe - klasyczne, wszystkim dobrze znane latarki, do których użycia często konieczne jest wykorzystanie rąk. Latarki ręczne występują w wielu rodzajach np. z ruchomą głowicą lub w wersji kątowej. Te drugie zazwyczaj wyposażone są w klips, który umożliwia zamontowanie latarki do kieszonki na klatce piersiowej, dzięki czemu ręce pozostają wolne.
  • Reflektory/szperacze - są to latarki ręczne o znacznie większej mocy i zasięgu.

Jeśli wykonywany przez ciebie zawód wymaga stałego oświetlenia, a ręce są zajęte to odpowiednim wyborem będzie latarka czołowa. Jeśli jednak nie opowiada ci noszenie czołówki, zaopatrz się w latarkę kątową, którą przypniesz do np. kieszonki na klatce piersiowej. W przypadku, gdy praca, która wykonujesz wymaga czasowego dostępu do światła, a ręce są wolne, odpowiednim wyborem będzie ręczna latarka przemysłowa. Pamiętaj aby zwrócić uwagę na masę latarki, staraj się by ta była możliwe najlżejsza i bardzo intuicyjna w obsłudze. Dzięki temu unikniesz zbędnego balastu i będziesz w stanie używać latarki nawet w grubych rękawicach i znikomej widoczności.

Źródło światła: latarka LED czy halogenowa?

Kolejnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę wybierając latarkę przemysłową jest źródło światła. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym stosowanym źródłem są diody LED, które skutecznie wypierają konkurencję w postaci, tradycyjnej żarówki, halogenu czy ksenonu. Latarki LED charakteryzują się wysoką energooszczędnością, niewielkimi rozmiarami, niską temperaturą pracy oraz skupioną wiązką światła.Zarówno ledowe latarki czołowe, jak i ręczne latarki LED na pewno świetnie sprawdza się w ciężkich warunkach przemysłowych, gdyż umożliwiają kontrolę natężenia światła w zależności od potrzeb. Latarki halogenowe charakteryzują się znacznie większą mocą strumienia, co powoduje, że nadają się do oświetlenia z dużej odległości, natomiast ksenony cechują się najbardziej naturalnym oddaniem barw.

Zasilanie latarek przemysłowych

Trzeci ważny aspekt przy wyborze latarki przemysłowej to jej zasilanie. Decydując się na jej zakup, stajesz przed wyborem pomiędzy latarką akumulatorową a latarką na baterie. Główna zaletą zasilania bateriam jest dłuższy czas pracy i niższa cena urządzenia. Zastanów się nad intensywnością eksploatowania latarki, gdyż ta zasilana bateriami wymagać będzie ciągłego ich dokupowania. Natomiast latarka z akumulatorem to jednorazowy koszt, który nie wymaga późniejszych nakładów finansowych.

Obudowa w latarkach przemysłowych

Prace przemysłowe często odbywają się w ciężki warunkach, w których sprzęt, z którego korzystasz narażony jest na wilgoć, zapylenie, podwyższona temperatura lub możliwość upadku z wysokości. Dlatego wybierając przemysłowe źródło oświetlenia pamiętaj o tym, by obudowa urządzenia zapewniała odporność mechaniczną. Wyznacznikiem stopnia ochrony latarki jest wskaźnik IP, który określa wytrzymałość latarki na ciecze oraz obce ciała stałe. Im wyższy wskaźnik IPxx (0-6, 0-7), tym bardziej wytrzymałe urządzenie.

Decydując się na zakup latarki przemysłowej kieruj się powyższymi wskazówkami, a na pewno uda ci się wybrać sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach i będzie ci służył latami.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
elatarka.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także