Nowa elektrownia parowo-gazowej w Blachowni będzie jednym z największych konsumentów gazu w Polsce

KGHM to największy w Polsce konsument energii elektrycznej. Być może wkrótce zostanie także jednym z największych odbiorców gazu, dzięki budowie elektrowni parowo-gazowej w Blachowni, którą realizuje wraz z Tauronem.
Zgodnie z szacunkami przedstawionych przez prezesa Taurona Dariusza Lubery, nowa jednostka będzie jednym z największych konsumentów gazu w Polsce. W ostatnich dniach umówiono z Gaz-Systemem problem zasilania gazem.
- Przewidujemy ok. 1 mld m sześc. rocznego zużycia - planuje Dariusz Lubera. - Bez porozumienia z Gaz-Systemem istniało ryzyko, że nie będzie możliwości dostawy gazu. Teraz mamy już zapewnione przyłączenie do sieci gazowniczej, ale o tym, skąd będzie pochodził gaz dzisiaj mówić trudno.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, blok gazowo-parowy będzie oddany do użytku w I połowie 2017 roku.
- Do tego czasu liczymy, że po liberalizacji rynku gazu będzie możliwość kupienia gazu z różnych kierunków, między innymi również z terminala w Świnoujściu - zauważa Dariusz Lubera.
Projektowanie i realizacja bloku będą wykonywane - przez wykonawcę wybranego przez spółkę celową - w systemie "pod klucz" razemz infrastrukturą, instalacjami i urządzeniami pomocniczymi. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz spełni wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.
Jak zaznacza prezes KGHM Herbert Wirth, podobne instalacje bazujące w szczególności na gazu, będą miały istotne znaczenie dla polskiej gospodarki za kilka lat, kiedy mogą wystąpić problemy z mocą energetyczną. Ponad 100 kotłów z 36 elektrowni, elektrociepłowni i zakładów przemysłowych od 1 stycznia 2016 roku będzie musiało przestrzegać surowszych praw dot. norm emisyjnych. Cześć z nich, wskutek unijnych deklaracji o ochronie środowiska, zostanie wyłączona.
- Jeżeli byłoby to zrealizowane w układzie, o którym mówimy, to mamy problem, w jaki sposób pokryć to zapotrzebowanie w latach 2015 i 2016 - uważa prezes KGHM. - Tego rodzaju inwestycje dają elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na momenty kryzysowe. A stabilność w pozyskaniu energii, poza kwestią przesyłu, który też jednym z problemów Polski, jest bardzo ważna dla gospodarki krajowej.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polski rynek transformatorów dystrybucyjnych. Kierunki rozwoju.
W strukturze krajowego rynku transformatorów dystrybucyjnych wyróżnia się dwa sektory: od lat charakteryzujący się stabilnym popytem rynek...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-