Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-27 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-27
Katowice: efektywność energetyczna to przyszłość

Katowice: efektywność energetyczna to przyszłość
Zwiększenie efektywności energetycznej to jeden z priorytetów unijnego budżetu na lata 2014-2020. Środki na ten cel zostaną przekazane z funduszy spójności. Trwają także prace nad dyrektywą o efektywności energetycznej i "mapą drogową" na rzecz niskoemisyjnej gospodarki w perspektywie 2050 r.
Poprawa efektywności energetycznej to także jeden z priorytetów polskiego rządu. Od 2011 r. obowiązuje ustawa o efektywności energetycznej, która wprowadziła mechanizm tzw. białych certyfikatów. Dzięki nim podmioty podejmujące działania proefektywnościowe mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.
Przygotowania do wspólnego przetargu na zakup energii przez miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (GZM) to jedno z działań na rzecz efektywności energetycznej. Będzie to największy w Polsce przetarg na zakup prądu, w którym energię wspólnie kupi nawet kilkanaście samorządów. Jego zakończenie przewiduje się na połowę 2012r, wtedy także okaże się jak dużo uda się zaoszczędzić. Ze wstępnych planów 12 miast GZM wynika, że w pierwszym przetargu mogłyby one zamówić prawie 137 gigawatogodzin energii. Stanowi to trzy czwarte ich zapotrzebowania m.in. w zakresie oświetlenia ulic.
Podczas konferencji podkreślano, że efektywność energetyczna często bywa rozumiana bardzo różnie. Problematykę jej zwiększenia rozpatruje się włącznie z takimi zagadnieniami jak emisja CO2, odnawialne źródła energii czy tzw. energetyka rozproszona.
Eksperci wskazują, że na świecie zużywa się zbyt wiele energii w mało efektywny sposób. Popyt na energię rośnie szybciej niż jej podaż. Szacuje się, że światowe zapotrzebowanie na energię pierwotną wzrośnie do 2035 r. o ponad 36 proc. w porównaniu z 2008 r. Jednak współczesna technologia pozwala odbiorcom znacząco zmniejszyć zużycie energii bez rezygnacji z poziomu funkcjonalności czy komfortu.
Podczas konferencji podkreślono znaczenie inteligencji cyfrowej. Stale wzrasta zapotrzebowanie na zarządzanie wszystkimi funkcjami budynków jako zintegrowanym systemem. Jest to możliwe dzięki umiejscowieniu narzędzi związanych z różnymi systemami danego budynku takich, jak systemy gaśnicze, bezpieczeństwa itp. w ramach jednego, spójnego, systemu automatyzacji i kontroli. Badania wykazały, że np. zainstalowanie technologii do pomiaru i monitorowania zużycia zwraca się przeciętnie w okresie krótszym niż pół roku.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PolskaTimes, PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-