Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-07-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23
Kable specjalistyczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kable specjalistyczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ilość produktów w branży technicznej, w tym okablowania z roku na rok się zwiększa. Pozornie bardzo podobne do siebie produkty sprzedawane są w bardzo różnych cenach i trzeba naprawdę mocno przyjrzeć się specyfikacji technicznej, by określić, za co opłaca się zapłacić, a co jest zwykłym bublem.

 

Jak wybrać kable specjalistyczne?

Wśród kabli specjalistycznych wyróżnić możemy zarówno te stosowane do paneli słonecznych, jak i samoregulujące kable grzejne, różnego typu profesjonalne wiązki przewodów, jak również przewody stosowane w stałym zatopieniu (np. w pompach zanurzeniowych).

Jeśli potrzebne nam tego typu profesjonalne kable, zawsze powinniśmy szukać ich w sklepach specjalistycznych. Tych oferujących również kable niskiego i średniego napięcia, kable telekomunikacyjne, energetyczne, ognioodporne czy sterownicze do połączeń ruchomych. Niektóre kable wykorzystywane w celach realizacji zleceń publicznych na pewno powinny być wykonane z w pełni odzyskiwalnych materiałów - w przypadku zamówień publicznych zgodność z normami środowiskowymi jest niezwykle istotna.

Jeśli chodzi o fizyczne cechy kabla, to np. wybierając kable stosowane w układach fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na giętkość i łatwość zdejmowania powłoki, która zapewnia szybszą instalację. W zależności od miejsca i przeznaczenia kabla należy dokładnie w specyfikacji sprawdzić maksymalne wartości temperatur, odporność na promieniowanie UV czy wilgoć. Zawsze tego rodzaju informacje powinny znaleźć się w opisie na stronie sklepu, gdzie planujemy zakup.

Przepisy i wymagania

Chociaż na co dzień większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, w wyborze kabli ważna jest zgodność z opiniami i zaleceniami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, czyli Polskimi Normami oraz oczywiście z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. Dokument Parlamentu Europejskiego i Rady UE służy uszczegółowieniu wymagań odnośnie kabli i przewodów oraz ustaleniu ich klas. Dzięki takiemu dokumentowi, producenci zmuszeni są odpowiedniego znakowania swoich produktów, co w oczywisty sposób przysłuża się klientom. Deklaracja Własności Użytkowych, jaką muszą przedstawić producenci, określa m.in. informacje o klasie wyrobu, jego zastosowaniu, dane identyfikacyjne producenta, kod identyfikacyjny wyrobu oraz dokumentację techniczną.

Tak samo, jak te najbardziej popularne kable, tak i kable specjalistyczne podlegają wymaganiom określonym szczegółowo przez poszczególne normy. Każda z nich opisuje parametry, jakimi powinien charakteryzować się określony wyrób, by mógł być wykorzystany w konkretny sposób. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinniśmy się obawiać, że w specjalistycznych sklepach zostanie nam sprzedany kabel nienadający się do zastosowań w Unii Europejskiej. Stąd wyższość kupowania kabli w profesjonalnych sklepach nad ich poszukiwaniem na chińskich aukcjach, gdzie oczywiście są odpowiedniki, ale ich stosowanie w Europie nie jest wskazane.

Jeśli chodzi o dodatkowe certyfikaty, dobrze jest, jeśli wybrany przez nas kabel był badany przez TÜV Rheinland Polska, czyli część koncernu, który jest wiodącym dostawcę usług dla przemysłu na świecie. Pozytywny wynik testów przeprowadzonych w laboratoriach jest gwarancją trwałości i jakości.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
elektromarketania.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także