Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-06
Jakie uprawnienia są potrzebne by móc obsługiwać roboty spawalnicze?
Jakie uprawnienia są potrzebne by móc obsługiwać roboty spawalnicze?

Pojawienie się robotów spawalniczych było prawdziwą rewolucją. O wiele szybsze i dokładniejsze niż klasyczne spawarki, roboty usprawniły działania na budowie czy w zakładach przemysłowych. Powstał również nowy zawód — programista robotów spawalniczych. Jakie uprawnienia na roboty spawalnicze są niezbędne? Kto może je obsługiwać i na czym to polega?

Roboty spawalnicze w zastępstwie klasycznych spawarek

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym robot do spawania różni się od spawarki. Zasadniczo funkcja i mechanizm działania są podobne. Jednak różnice też są znaczne. Roboty spawalnicze to narzędzia autonomiczne. Oznacza to, że roboty spawalnicze na budowie, w warsztacie, bądź fabryce wykonują zaprogramowane czynności bez udziału człowieka. Robot to urządzenie służące automatyzacji procesów. Niemniej jednak aby jego praca była możliwa, ktoś musi zaprogramować wykonywane czynności i ich parametry.

Czego uczą kursy na roboty spawalnicze?

Aby obsługiwać przemysłowe roboty spawalnicze, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Niezbędne jest ukończenie kursu. Czego operator uczy się w czasie zajęć? Zakres nabywanej wiedzy i umiejętności jest bardzo duży. Wbrew pozorom obsługa robotów spawalniczych nie jest prosta.

Po pierwsze trzeba posiadać wiedzę dotyczącą właściwości materiałów poddawanych spawaniu. To konieczne, aby operator mógł określić, czy w danej sytuacji możliwe jest w ogóle przeprowadzenie spawania. Później na podstawie tej wiedzy określa on parametry pracy robota do spawania.

Określenie parametrów pracy sprzętu to kwestia kluczowa. Najważniejsza jest prędkość spawania robotem. Teoretycznie im większa, tym lepiej. Warto w tym miejscu zauważyć, że roboty spawalnicze działają nawet 7 razy szybciej niż tradycyjne spawarki, jednak przy zbyt dużej prędkości spoina może być nieestetyczna. Ponadto operator określa też prędkość wysuwania drutu i jego spalania. Ważnym parametrem jest położenie efektora. Odległość od materiału ma znaczenie dla jakości spoiny.

Niezbędne uprawnienia na roboty spawalnicze

Co zrobić, aby móc legalnie obsługiwać roboty spawalnicze? Trzeba ukończyć kurs zgodny z normą PN-EN 1418:2000. Kursy tego typu odbywają się regularnie, w różnych częściach kraju. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje certyfikat, będący międzynarodowym dokumentem uprawniającym do obsługi robota do spawania. Warto podkreślić, że dokument taki daje prawo obsługi każdego robota, pomimo że poszczególne urządzenia często znacząco się między sobą różnią. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy operator powinien dobrze zapoznać się z danym modelem robota.

Na czym konkretnie polega kurs? Aby zdobyć uprawnienia na nowoczesne roboty spawalnicze, trzeba wziąć udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Uczestnik nabywa wiedzę na temat spawanych materiałów, urządzeń do spawania oraz oprogramowania. Przedstawia mu się najważniejsze parametry spawania i ich znaczenie. Ponadto trzeba też nauczyć się dostosowywać parametry do danych okoliczności. Na końcu uczestnik przystępuje do egzaminu.

Uzyskanie uprawnień na roboty spawalnicze nie jest bardzo trudne. Niemniej jednak trzeba przyswoić sporo wiedzy i nabyć konkretnych umiejętności. Ważne jest nauczenie się zasad BHP, aby móc ich później przestrzegać w czasie pracy. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracy. Mimo że profesjonalne roboty spawalnicze są o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne spawarki, wciąż należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.