Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-11-23
Jakie są różnice między urządzeniami samojezdnymi AGV i AMR?
Jakie są różnice między urządzeniami samojezdnymi AGV i AMR?

Rozwój przemysłu 4.0 niesie ze sobą istotne zmiany również w zakresie automatyzacji transportu towarów w centrach logistycznych, obiektach dystrybucyjnych czy na obszarach produkcji. Przejawem tego trendu, celującego w usprawnienie intralogistyki w tych miejscach, są coraz chętniej wykorzystywane pojazdy AGV oraz roboty AMR. Pojazdy AGV i AMR to nie ten sam rodzaj urządzeń. Na czym polegają różnice? Przy jakich aplikacjach korzystniej zastosować AGV, a gdzie lepiej sprawdzą się AMR?

 

Różnice między AGV, a AMR

Oba urządzenia służą do optymalizacji wydajności w procesie przewożenia ładunków w przestrzeni obiektów logistycznych. Ale każdy z nich robi to w inny sposób.

AGV (Automated Guided Vehicles) to automatycznie sterowane pojazdy bezzałogowe poruszające się po stałych, z góry zaprogramowanych trasach. Ruch znacznej większości urządzeń AGV odbywa się w jednym kierunku więc żeby pojazd mógł wrócić do początku drogi, należy wyznaczyć zamkniętą pętlę. Co ciekawe, kiedyś do określenia trasy pojazdu używało się kabli indukcyjnych, które wymagały bezpośredniej instalacji wewnątrz posadzki, dziś odbywa się to szybciej np. z użyciem taśm magnetycznych lub kodów QR więc montaż nie nakazuje już ingerencji w infrastrukturę budynku. Kiedy zajdzie potrzeba korekty lub rozszerzenia w obrębie siatki tras, trzeba poświecić tym czynnościom więcej czasu oznaczając kolejne miejsca. Natomiast w przypadku gdy na torze, po którym porusza się AGV pojawi się przeszkoda (np. wózek widłowy), robot zatrzyma się i poczeka na jej usunięcie. Jednocześnie ruch pojazdów AGV jest z góry zaplanowany, a więc przewidywalny, co ułatwia ich odnalezienie w przestrzeni i ułatwia pracownikom ominięcie ich podczas pracy. Do ich zadań należy przemieszczanie części pomiędzy liniami montażowymi, transport towarów między stanowiskami pracy, używane są też przy kompletacji i jako wsparcie przy pakowaniu wysyłek.

AMR (Autonomous Mobile Robot) to bardziej autonomiczne urządzenie, które jest wyposażone w systemy czujników laserowych i kamer dzięki czemu szybciej reaguje na zmiany otoczenia – może samodzielnie ominąć przeszkodę – oraz potrafi wybrać najbardziej optymalną, oszczędną i najszybszą możliwą drogę do celu. Nie wymaga specjalnego oznaczenia czy przygotowywania trasy, dlatego po kilku godzinach od pojawienia się w obiekcie jest gotowy do realizacji zadań z zakresu transportu. Dodatkowo łatwo adaptuje się do pracy w nowym otoczeniu – regulacje dotyczące poruszania się po innych niż dotychczas obszarach wymagają jedynie aktualizacji oprogramowania, a lasery umożliwiające nawigację spełniają równocześnie funkcję skanerów bezpieczeństwa.

 

AGV czy AMR – co wybrać?

Każdy z wyżej opisanych automatycznych transporterów ma swoje zalety, a do największych należy zwiększenie produktywności w obiekcie, w którym pracują. Ponadto przyczyniają się do redukcji wąskich gardeł i pomagają w niedoborze siły roboczej oraz wyręczają pracowników, którzy mogą wykorzystać swój czas i skupienie na czynnościach o wyższej wartości.

Jeżeli środowisko w zakładzie charakteryzuje się powtarzalnością, a operacje są stałe i rzadko występują zakłócenia oraz zmiany, lepszym wyborem mogą się okazać roboty AGV, które poruszają się po wcześniej zdefiniowanych ścieżkach. Tu trzeba zwrócić uwagę na koszty – początkowe nakłady finansowe mogą być niższe, jednak trzeba się liczyć z wydatkami na szyny czy systemy prowadzenia przewodowego, po których będzie się poruszał pojazd oraz potrzeby wprowadzenia modernizacji w warunkach zabudowy.

 

autonomiczne.jpg

 

Z kolei ruch transporterów AMR nie ogranicza się do ściśle określonej trasy – są wyposażone w oprogramowanie (w tym Wi-Fi czy chmurę obliczeniową), które z jednej strony umożliwia im podejmowanie decyzji nawigacyjnych w czasie rzeczywistym, bez konieczności pomocy człowieka, a z drugiej na bieżąco aktualizuje wiedzę na temat zmian w otoczeniu. Mogą zbierać informacje na temat poszczególnych SKU, co skutkuje umiejętnościami monitorowania zapasów czy pomocy przy raportowaniu sprzedaży oraz można je łatwo zintegrować z systemem zarządzania magazynem WMS, a dzięki temu otrzymujemy wsparcie w zakresie nadzorowania działań intralogistycznych. Ze względu na te cechy, pojazdy AMR mają zastosowanie w miejscach o wysokiej dynamice pracy, gdzie ważna jest współpraca z ludźmi.

W ofercie lidera rynku urządzeń dla logistyki wewnętrznej znajdziecie pojazdy samojezdne AGV i AMR: https://wdx.pl/oferta/autonomiczne-wozki-samojezdne/

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
wdx.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.