Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22
Jaka sprężarka do warsztatu będzie najlepsza? Sprawdzamy!
Jaka sprężarka do warsztatu będzie najlepsza? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się jaka sprężarka do warsztatu będzie najlepszym wyborem? Przede wszystkim należy zastanowić się, do jakich prac będziemy używać tego sprzętu i w miarę przewidzieć jego przyszłe zastosowanie. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie dobrać parametry danej sprężarki i wybrać takie urządzenie, które w pełni wykorzystamy, i które znacznie ułatwi nam pracę w warsztacie. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, dzięki którym powinieneś dowiedzieć się, jaka sprężarka do warsztatu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Zapraszamy do lektury!

 

Zastosowanie sprężarek

Na samym początku warto przedstawić zastosowanie sprężarek. W warsztacie możemy zasilić nimi takie urządzenia jak:

  • pistolety do piaskowania,
  • pistolety lakiernicze,
  • podnośniki pneumatyczne,
  • klucze pneumatyczne,
  • grzechotki pneumatyczne,
  • odkurzacze pneumatyczne,
  • specjalne szlifierki i polerki,
  • nitownice,
  • i wiele innych narzędzi pneumatycznych!

 

Zalety narzędzi pneumatycznych

Dlaczego do warsztatu lepiej wybrać narzędzia pneumatyczne? Przede wszystkim wskazuje się na fakt, że tego typu urządzenia charakteryzują się większą mocą i jednocześnie mniejszą masą i wymiarami, niż urządzenia elektryczne (około 50%!). Wszystko to powoduje, że narzędzia pneumatyczne są łatwiejsze w obsłudze, a praca staje się mniej męcząca. Pneumatyka zwiększa również bezpieczeństwo (szczególnie przy montażu instalacji LPG), ponieważ przy narzędziach pneumatycznych nie wytwarzają się iskry. W ten sposób znacznie zmniejszamy szansę wystąpienia pożaru. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia pneumatyczne posiadają prostszą budowę, przez co są mniej awaryjne, niż elektronarzędzia.

Sprężarki tłokowe - kupuj online!

 

Jaka sprężarka do warsztatu?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaka sprężarka do warsztatu będzie najlepsza, to musisz wiedzieć, na jakie parametry należy patrzeć, aby dobrać sprzęt pod swoje wymagania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność, pojemność, moc i ciśnienie.

 

Wydajność sprężarki

Poprzez wydajność sprężarki rozumie się ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie dostarczyć w ciągu minuty do zasilanych narzędzi. Wybierając odpowiednią sprężarkę do warsztatu musimy zastanowić się, jakie prace będziemy wykonywać. Na przykład, zapotrzebowanie powietrza narzędzi pneumatycznych (l/min) przy ciśnieniu 6 bar to między innymi:

  • wbijarki do gwoździ - 50-120
  • wiertarki - 85-170
  • pistolety malarskie 60-200
  • szlifierki kątowe - 141-225
  • piaskarki - 180-310

Jak widać, jeżeli zależy nam na piaskowaniu, będziemy musieli wybrać znacznie mocniejszą sprężarkę, niż w przypadku wbijania gwoździ. Wskazuje się, że warto dodać około 30% zapasu do zapotrzebowania powietrza dla danego urządzenia. Dzięki temu będziemy w stanie wykonać pracę nawet przy nieszczelności układu.

 

Pojemność sprężarek

Jeżeli wiemy już, jaka wydajność sprężarki będzie dla nas odpowiednia, należy sprawdzić, jaka pojemność będzie najlepsza w naszym przypadku. Jeżeli będziemy wykonywać wyłącznie prace, do których potrzebne są krótkie, skoncentrowane przepływy powietrza (np. wbijanie gwoździ), to niewielki zbiornik z pewnością będzie wystarczający (nawet 3 litry). Jeżeli jednak chcemy wykonywać prace lakiernicze, przy których należy utrzymywać stały dopływ powietrza, należy zastosować sprężarkę o większym zbiorniku - przynajmniej 300 litrów. Patrząc na pojemność sprężarek, warto również zwrócić uwagę na wydajność na ssaniu - ten parametr mówi nam, jak szybko napełni się butla. Wpływa to na szybkość i wygodę pracy.

 

Moc sprężarki

Wskazuje się, że moc silnika pośrednio wpływa na wydajność sprężarki. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że mocniejszy silnik nie oznacza większej ilości sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany silnik nie będzie musiał być bardzo mocny, aby uzyskać docelową wydajność. Patrząc na ten parametr, zwróćmy uwagę, czy producent podaje moc silnika w trakcie pracy. Wartość szczytowa jest bowiem znacznie wyższa, niż podczas pracy.

 

Maksymalne ciśnienie

Warto również zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie, które może wytworzyć dana sprężarka. Większość narzędzi potrzebuje przeważnie 6-10 bar. Pamiętajmy, że najlepiej wybrać taką sprężarkę, która może wytworzyć nieco wyższe ciśnienie - około 20% większe niż wymagane.

 

Jaka sprężarka do warsztatu? Sprężarki tłokowe olejowe czy bezolejowe?

Wybierając sprężarkę do warsztatu, musimy wybrać odpowiedni rodzaj. Wszystkie poniższe rodzaje sprężarek znajdziesz w internetowym sklepie z narzędziami - https://jptech-maszyny.pl.

 

Sprężarki tłokowe olejowe

Do najpopularniejszych należą kompresory tłokowe olejowe. Są one wytrzymałe i odporne na intensywną pracę. Warto również wskazać, że charakteryzują się długą żywotnością.

 

Sprężarki tłokowe bezolejowe

Sprężarki bezolejowe cechują się mniejszą budową, dzięki czemu idealnie sprawdzą się tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca. Ze względu na ich budowę, nie wymagają smarowania, jednak nie są aż tak wydajne, jak wersje olejowe. Stosuje się je przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

 

Sprężarki śrubowe

Najbardziej wydajnym rodzajem sprężarek, są sprężarki śrubowe, które znajdują zastosowanie w przemyśle. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w warsztatach samochodowych, w których prowadzi się usługi lakiernicze.

Mamy nadzieję, że wiesz już jaka sprężarka do warsztatu będzie najlepsza w Twoim przypadku.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
jptech-maszyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także