Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-07-25
Jak zabezpieczyć pompę ciepła?
Jak zabezpieczyć pompę ciepła?

Brak odpowiedniego zabezpieczenia instalacji grozi jej uszkodzeniem i generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. Jak dbać o pompę ciepła, aby służyła bezawaryjnie przez lata? W artykule przedstawiamy rozwiązania, które zabezpieczą instalację przed zamarzaniem oraz zanieczyszczeniami. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

 

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?

Przerwy w dostawie prądu, będące przyczyną zamarzania pomp ciepła, są w Europie coraz częstszym problemem. Przeciążenia sieci energetycznej występują zarówno w lecie, jak i zimą, kiedy opady śniegu powodują w mniejszych miejscowościach przerwy w dostawie energii nawet do kilku dni. Problem zamarzania systemu pojawia się właśnie wtedy, gdy nastąpi awaria zasilania, a gospodarstwo domowe nie jest wyposażone w system zasilania awaryjnego (SZR). Wówczas monoblokowa pompa ciepła bez ochrony przed chłodem może ulec zamarznięciu. Prowadzi to do usterek systemu, których z reguły nie obejmują zapisy gwarancji. Właściwe zabezpieczenie pompy ciepła przed zamarzaniem powinno być więc obowiązkiem każdego właściciela, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Jak zadbać o zabezpieczenie instalacji, aby temu zapobiec? Warto rozważyć wyposażenie pompy ciepła w odpowiednie komponenty, które zapewnią jej całkowitą ochronę przed niskimi temperaturami.

 

Wybierz zawory antyzamarzaniowe

Optymalnym rozwiązaniem realizowanym na poziomie samego urządzenia, jest zastosowanie zaworów antyzamarzaniowych. Elementy tego typu odgrywają kluczową rolę przy wywoływaniu kontrolowanego ruchu wody w celu uniknięcia jej zamarzania. Na rynku grzewczo-chłodniczym istnieją zawory antyzamarzaniowe, które utrzymują stały, lecz niewielki przepływ, dzięki czemu woda nie jest w stanie zamarznąć – np. zawory antyzamarzaniowe z czujnikiem powietrza iStop® z serii 108 od Caleffi.

Elementy otwierają się natychmiast po wykryciu obniżenia temperatury wody, jednak dzieje się tak nie w celu jej całkowitego usunięcia, a delikatnego skapywania. To różnica względem standardowych zaworów spustowych, które zrzucają całą wodę z instalacji.

 

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zanieczyszczeniem?

Wyposażenie instalacji w odpowiedni systemu do wyłapywania i usuwania zanieczyszczeń usprawni działanie pompy oraz zagwarantuje jej pomyślną eksploatację na długie lata. Marka Caleffi proponuje dwa podstawowe rozwiązania, które nie dopuszczą do gromadzenia się zanieczyszczeń w instalacji i zapewnią jej pełną ochronę – wyposażenie pompy ciepła w separator zanieczyszczeń oraz filtry siatkowe. Przyjrzyjmy się charakterystyce tych urządzeń.

 

DIRTMAG® – separatory zanieczyszczeń z magnesem

Separatory zanieczyszczeń z serii DIRTMAG® oddzielają zanieczyszczenia w zamkniętych instalacjach centralnego ogrzewania, generując minimalne straty ciśnienia przy zachowaniu wysokiej, stałej wydajności w czasie.

Urządzenia gromadzą zanieczyszczenia w komorze o dużej pojemności, co redukuje częstotliwości czyszczenia do minimum, a ich usunięcie jest możliwe na etapie normalnej pracy instalacji. Separatory wykorzystują zjawisko wytrącania pod wpływem grawitacji, co umożliwia oddzielenie nawet najmniejszych cząsteczek ferromagnetycznych do 5 μm. Zatem wyposażenie w nie systemu z pompą ciepła to gwarancja najwyższej sprawności w usuwaniu zanieczyszczeń.

 

Filtry siatkowe

Filtry siatkowe oddzielają zanieczyszczenia zatrzymane na wkładzie filtracyjnym. To podstawowe elementy zabezpieczające układ, które skutecznie zapobiegają powstawaniu większych zanieczyszczeń groźnych dla systemu. Filtry siatkowe w sposób mechaniczny usuwają zanieczyszczenia większe niż średnica oczka siatki.

Producenci pomp ciepła coraz częściej wymagają od ich właścicieli systematycznie wykonywanych przeglądów – pod rygorem zachowania gwarancji urządzenia. Aby zapewnić instalacji bezawaryjność przez wiele lat, powinniśmy przeprowadzać konserwację systemu co najmniej raz w roku. Jeśli dodatkowo zadbamy o wyposażenie układu w takie elementy jak zawory antyzamarzaniowe czy separatory zanieczyszczeń, uzyskamy pełną ochronę systemu oraz jego optymalną wydajność i sprawność.

 

jakzabezpieczycpompeciepla.jpg

 

Więcej o elementach przeznaczonych do zabezpieczania pracy pomp ciepła przeczytasz w serii wpisów przygotowanych przez ekspertów z Caleffi pt.: Pompy ciepła - elementy przeznaczone do zabezpieczenia ich pracy

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
caleffi.com/pl-pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także