Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29
Jak używać miernika impedancji pętli zwarcia?
Jak używać miernika impedancji pętli zwarcia?

Bezpieczeństwo wypływa bezpośrednio z dokładności. Dobry plan, precyzyjne wykonanie, ekspertyza, odpowiednie metody — to wszystko przekłada się na ostateczny sukces tak naprawdę w każdej dziedzinie życia. Są takie sfery, w których zwrócić trzeba szczególną uwagę. Jedną z nich jest z pewnością energetyka. W tej dziedzinie potrzeba bardzo dużo danych, by zapewnić pełne bezpieczeństwo przeciwporażeniowe i nie narazić nikogo na skutki awarii lub wypadek przy wyładowaniach elektrycznych. W tym celu powstały różne mierniki. Jednym z tych, które powinieneś mieć w swoim asortymencie, jest miernik pętli zwarcia.

 

Zapewnij pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Metoda, najczęściej wykorzystywana do ochrony przeciwporażeniowej polega na zapobieganiu dotyku bezpośredniego w obwodach z zabezpieczeniami nadmiarowoprądowymi. Cały system polega na tym, by w momencie, gdy pojawi się zwarcie z przewodem fazowym, wyłączyć zasilanie, niwelując jakiekolwiek ryzyko dalszych niebezpiecznych konsekwencji, którymi może być pożar instalacji elektrycznej. Aby określić wymagany poziom zabezpieczenia, potrzebny jest pomiar impendacji pętli zwarciowej.

 

Co należy wiedzieć o przeprowadzaniu pomiaru za pomocą miernika?

Działanie poszczególnych miernika pętli zwarcia, może się różnić w zależności od danego modelu. Do każdego z nich jest zawsze dołączona szczegółowa instrukcja, z którą należy się dokładnie zapoznać, by móc bezpiecznie i skutecznie używać danego miernika. Jego plusem jest to, że oprócz poziomu zabezpieczeń, posłużyć on może także do pomiaru rezystancji uziemienia. Całość pozwoli Ci określić aktualny stan danego fragmentu układu elektrycznego. Dzięki takiemu urządzeniu masz możliwość dokonania rozróżnienia napięcia fazowego oraz międzyfazowego przy obliczeniach prądu zwarciowego, czy zmianę długości przewodów pomiarowych.

 

Jak wygląda proces mierzenia?

Używając urządzenia do pomiaru impendacji należy podłączyć przewody pomiarowe do odpowiednich gniazd, a następnie włączyć funkcję danego pomiaru. Przyrząd na bieżąco mierzy napięcie i częstotliwość sieci. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać niepodłączonych przewodów, w tym samym momencie, gdy część z nich pozostaje niepodłączona, a także samego miernika bez nadzoru. Każdorazowo po pomiarze należy usunąć z instalacji naniesione zmiany na czas całego procesu, a także sprawdzić działanie wyłącznika różnicowoprądowego.

 

Postaw na niezawodne akcesoria

Częstym problemem takich urządzeń do pomiaru impendacji pętli zwarciowej, jest ich blokowanie, które regularnie następowało w momencie wielokrotnego wykonywania danej czynności. Na szczęście obecnie na rynku, zagościły urządzenia marki Sonel, dzięki czemu ich konstrukcja przewiduje wszelkiego rodzaju zacięcia i je niweluje. Rozwiązanie jest proste, zostały wyposażone w specjalny system wentylacji, który redukuje czas potrzebny na ochłodzenie wszystkich podzespołów urządzenia. Zmniejsza to poziom przegrzania, a zatem całość jest w stanie działać sprawniej i bez niepotrzebnych awarii. Takie rozwiązanie sprawia także, że miernik impendacji pętli zwarcia jest o wiele bardziej wytrzymały, będąc w stanie wytrzymać długi czas eksploatacji i używania nawet przez długie lata.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
e-mierniki.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także